Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.07.2020 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Czas na realizację kolejnego projektu BO 2020

W sąsiedztwie Skatepazy powstanie boisko do koszykówki ulicznej

Boisko o pow. 400 m2 zostanie pokryte nawierzchnią asfaltową i oświetlone (4 słupy - punkty świetlne). Wokół powstanie mała architektura, czyli m.in. ławki i kosze na śmieci. Obiekt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku i będzie kosztował (zgodnie z projektem BO) około 160 tys. zł.

https://www.miastozwizja.pl/czas-na-realizacje-kolejnego-projektu-bo-2020

Blisko 250 km/h obwodnicą Szczecinka

Pirat z wnioskiem o ukaranie do sądu i bez prawa jazdy

Policjanci z grupy „SPEED” z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zatrzymali niebezpiecznie poruszającego się kierowcę na drodze S-11. Kierujący pojazdem Audi jechał bardzo szybko nie zwracając uwagi na obowiązujące ograniczenia prędkości. Samochód pędził prawie 250 km/h. Policyjna kontrola zakończyła się skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie i zatrzymaniem prawo jazdy.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Nadmierna prędkość lub niedostosowanie jej do panujących warunków na drodze, niesie za sobą zagrożenie nieopanowania pojazdu, a w konsekwencji spowodowania wypadku. W istotny sposób wpływa ona także na rozmiar obrażeń uczestniczących w zdarzeniu osób. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, w Komendzie Powiatowej Policji w Szczecinku powołano zespół "SPEED".

W miniony czwartek szczecineccy policjanci z grupy „SPEED” patrolowali drogę S-11 nieoznakowanym radiowozem BMW z videorejestratorem. Policjanci nie mogli uwierzyć w wyczyny kierującego audi, którego prędkość wyniosła 247 km/h. Ta przejażdżka kosztowała nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymaniem prawo jazdy i skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie.

247 km na godz. to rekord prędkości na szczecineckich drogach, chociaż słowo „rekord” nie bardzo tu pasuje. Kojarzy się ono bowiem z czymś, co jest godne podziwu. W tym wypadku mamy jednak do czynienia po prostu z głupotą i brakiem wyobraźni.

https://www.miastozwizja.pl/blisko-250-kmh-obwodnica-szczecinka

Zakrętkowe Serce stanęło przy ratuszu

We wtorek przed wejściem do szczecineckiego ratusza stanęło Zakrętkowe Serce. To inicjatywa władz miasta. Jej celem jest pomoc m.in. chorym dzieciom.

- Dziś inaugurujemy akcję i tym samym włączamy się do akcji prowadzonej przez Starostwo Powiatowe - mówił podczas briefingu burmistrz Daniel Rak.

- Pomysłodawczynią tej bardzo przyjaznej i cennej inicjatywy jest radna Rady Miasta Paulina Peciak-Nazarewska. Ten projekt pojawił się w Budżecie Obywatelskim 2020. Mimo, że nie zakwalifikował się do realizacji postanowiliśmy go zrealizować. Zleciliśmy Zespołowi Szkół Technicznych wykonanie siedem Zakrętkowych Serc. Pierwsze możecie już podziwiać. Drugie jeszcze dziś stanie przy siedzibie SAPiK-u, a kolejne w różnych punktach miasta - przy szkołach podstawowych. Jestem przekonany, że mieszkańcy Szczecinka czynnie włączą się w akcję i wypełnią serca zakrętkami.

Zakrętkowymi Sercami będzie gospodarował radny Rady Miasta Marcin Kaszewski, który z rak burmistrza odebrał klucz.

- Bardzo dziękuję panu burmistrzowi za podjęcie tej akcji. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy bardzo entuzjastycznie podejdą do tej fajnej i cennej inicjatywy. Mieszkańcy Szczecinka muszą też mieć pewność, że pomagamy osobom, które tej pomocy naprawdę potrzebują. Taką osobą bez wątpienia jest dwuletni mieszkaniec Szczecinka Wojtek Matczak. Wojtek zmaga się z chorobą o podłożu genetyczny. Wszyscy wspólnie chcemy mu pomoc i taką pomoc nieść, m.in. przez udział w akcji Zakrętkowe Serce. Jego rodzice cały czas zbierają środki na leki i rehabilitację synka. Wszyscy chcemy im pomóc - mówił radny M. Kaszewski.

Ratuszowe Zakrętkowe Serce już się zapełnia. Pierwsze zakrętki wrzucili do niego burmistrzowie Szczecinka: Daniel Rak, Dorota Rusin-Hardenbicker i Maciej Makselon.

https://www.miastozwizja.pl/zakretkowe-serce-stanelo-przy-ratuszu

Pojezierze Drawskie stawia na turystykę

W środę w ratuszu miało miejsce spotkanie samorządowców i szefów instytucji zajmujących się rozwojem turystyki z dwóch powiatów - szczecineckiego i drawskiego. Efektem jest podpisanie porozumienia na rzecz wspólnego działania i rozwoju turystyki w regionie oraz jej wspólne promowanie, opracowanie narzędzi służących budowie identyfikalności marki turystycznej pn. Pojezierze Drawskie, a także opracowanie materiałów promocyjnych zawierających wszystkie informacje związane z turystyką na Pojezierzu Drawskim.

Porozumienie parafowali: burmistrz Szczecinka Daniel Rak, starosta szczecinecki Krzysztof Lis, starosta Drawski Stanisław Cybula, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Getka oraz dyrektor Ośrodka Sportu Rekreacji Szymon Bibik. 

Spotkanie otworzył i gości przywitał gospodarz dzisiejszego spotkania burmistrz Daniel Rak.

- To ważny dzień dla naszego regionu, dla Szczecinka i powiatów szczecineckiego i drawskiego - mówił m.in. D. Rak.

- SzLOT wyszła z inicjatywą porozumienia byśmy razem, wspólnie, wspólnymi siłami mogli promować turystykę. Porozumienie ma na celu także promocję regionu i wzmocnienie naszej wspólnej turystycznej oferty. Jestem niezmiernie rad, że taką inicjatywę SzLOT podjął i możemy dziś podpisać umowę o współpracy. Jestem przekonany, że będzie ona owocna z korzyścią dla całego regionu.

Później przyszedł czas na parafowanie porozumienia. Spotkanie zakończyła i wymiana doświadczeń.

https://www.miastozwizja.pl/pojezierze-drawskie-stawia-na-turystyke

Karta Gościa - wiemy na jakie zniżki i gdzie mogą liczyć turyści

Szczecineccy przedsiębiorcy przygotowali dla turystów sporo rabatów

https://www.miastozwizja.pl/karta-goscia-wiemy-na-jakie-znizki-i-gdzie-moga-liczyc-turysci

24 lipca zagra dla nas Daria Zawiałow

Koncert odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy szczecineckim zamku

Ta wiadomość z całą pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy z niecierpliwością czekają na „odmrożenie” życia kulturalnego i tęsknią do cyklicznych imprez plenerowych organizowanych co roku w naszym mieście. Już za dwa tygodnie będziemy mogli wybrać się na pierwszy tegoroczny wakacyjny koncert. I to nie byle jaki, bowiem Szczecinek odwiedzi jedna z gwiazd polskiej sceny muzycznej.

W piątek, 24 lipca przed mieszkańcami naszego miasta wystąpi Daria Zawiałow! To 27-letnia piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, której mocny charakterystyczny głos  zapewnia jej stale rosnącą rzeszę fanów. Darię mogliśmy poznać również podczas jej występów w telewizyjnych programach, takich jak „Od przedszkola do Opola”, „Szansa na sukces”, „Mam talent” czy „X Factor”. Na swoim koncie na również dwa albumy oraz wiele zwycięstw w ogólnopolskich konkursach muzycznych.

Plenerowy koncert odbędzie się na terenie rekreacyjnym przy Zamku Książąt Pomorskich. Wciąż jeszcze trwa „dopinanie” szczegółów imprezy. Jednak wiadomo już, że przed artystką zagrają także lokalne supporty. Tego dnia na scenie zobaczymy także zespół Tequila Twist. Nie zabraknie także sporej dawki muzyki od formacji James Button Band. Przed publicznością wystąpi również Jakub Słubik, który w ostatnim czasie wydał swoją debiutancką płytę „Kosmiczny Bard”. Na scenie towarzyszyć mu będzie m.in. Sebastian Wojgienica oraz Jakub Marciniak, były perkusista Materii.

Jednak mieszkańcy, którzy wybiorą się na koncert, będą musieli pamiętać o przestrzeganiu kilku obostrzeń. Na potrzeby imprezy stworzony zostanie specjalny regulamin, który określał będzie zasady zachowań oraz konieczne środki ostrożności, jakie każdy z mieszkańców będzie musiał zachować w trakcie tego wydarzenia.

Pełny line-up imprezy oraz więcej szczegółów poznamy w najbliższych dniach.

https://www.miastozwizja.pl/24-lipca-zagra-dla-nas-daria-zawialow

https://www.youtube.com/watch?v=_xR2BymJj6U&feature=emb_logo

Gadżety dla mieszkańców i turystów

Sympatycy naszego miasta z pewnością znajdą tu coś dla siebie - Centrum Informacji Turystycznej zaprasza

Sezon turystyczny właśnie się rozpoczął. Dlatego też w Centrum Informacji Turystycznej można znaleźć coraz więcej pamiątek promujących Szczecinek. Teraz gadżety te mogą nabyć również mieszkańcy Szczecinka i przyjezdni goście, którzy w najbliższych miesiącach odwiedzą nasze miasto.

Na wszystkich czekają m.in. tematyczne koszulki. Do kompletu możemy dobrać sobie także czapkę z daszkiem. W przeszklonych witrynach czekają także torby, również te z motywem nawiązującym do corocznej imprezy odbywającej się w naszym mieście, czyli oczywiście do Art Pikniku. Można tu także zakupić sporych rozmiarów czerwony parasol na chłodniejsze, deszczowe dni. Oczywiście opatrzony grafiką z nazwą naszego miasta.

Wśród pamiątkowych propozycji znajdziemy tu także kubki z rozmaitymi motywami czy zdjęciami przedstawiającymi wybrane miejsca w naszym mieście. W asortymencie nie zabrakło także różnokolorowych filiżanek ze złotym zdobieniem. Z kolei amatorzy nieco chłodniejszych i procentowych napojów mogą tu zaopatrzyć się w „miejskie” otwieracze oraz kufle do piwa.

W ofercie Centrum Informacji Turystycznej nie zabrakło także różnego rodzaju breloczków, przypinek i naszywek, jak również długopisów, podkładek, smyczy, zapalniczek, latarek czy opasek. Znajdziemy tu również naklejki z herbem miasta (i nie tylko), a nawet naparstek. Możemy się tu również zaopatrzyć w gadżety promujące nasz kraj, opatrzone barwnymi motywami w stylu ludowym. Oczywiście dostępne są tu także liczne albumy i publikacje dotyczące zarówno naszego miasta, jak i regionu.

Cetrum Informacji Turystycznej przygotowała dla osób odwiedzających nasze miasto również przedmioty, które turyści często lubią kolekcjonować. W ofercie nie brakuje rozmaitych magnesów na lodówki przedstawiających nasze miasto, a także różnorodnych pocztówek. W każdej chwili możemy nabyć tu również flagę z herbem Szczecinka oraz „Wartka”, czyli okolicznościową monetę upamiętniającą obchody 700-lecia naszego miasta.

https://www.miastozwizja.pl/gadzety-dla-mieszkancow-i-turystow

W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich

W latach 2000-2020 nad Trzesieckiem wygrywali Kwaśniewski, Tusk, Komorowski i Trzaskowski

W niedzielę 12 lipca powtórnie pójdziemy do urn wyborczych, by oddać głos na jednego z dwóch kandydatów ubiegających się o urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. O to zaszczytne stanowisko ubiegają się Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Który z kandydatów będzie się cieszył w niedzielę największym zaufaniem mieszkańców Szczecinka? O tym przekonamy się w nocy z niedzieli na poniedziałek - po zliczeniu głosów przez Państwową Komisję Wyborczą.

W pierwszej turze tegorocznych wyborów nad Trzesieckiem zwyciężył Rafał Trzaskowski uzyskując 38,43% głosów. Na drugim miejscu znalazł sie urzędujący prezydent z poparciem 36, 10%  głosów mieszkańców Szczecinka.

Śledząc wybory prezydencki postanowiliśmy odbyć podróż w przeszłość, którą zaczniemy w 2000 roku. Wówczas II tury wyborów prezydenckich nie było. Urzędujący od 1995 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski pozbawił rywali złudzeń (kandydowali m.in. Andrzej Olechowski i Marian Krzaklewski) i wygrał wybory już w I turze. W Szczecinku uzyskał wówczas 60,01% głosów. 

Pięć lat później o zwycięstwo walczyli m.in. Donald Tusk i Lech Kaczyński. W pierwszej turze w Szczecinku wygrał lider Platformy Obywatelskiej uzyskując 43,93 % głosów szczecinecczan. L. Kaczyński zebrał 27,22% głosów. W drugiej turze ponownie górą był Donald Tusk, który pokonał swojego rywala stosunkiem głosów 57,33% do 42,67%.

W 2010 roku wybory prezydencie odbyły się w cieniu tragicznego wypadku samolotu TU-154, w którym zginął urzędujący prezydent Lech Kaczyński. Wówczas pierwsza tura wyborów miała miejsce w czerwcu.

Mieszkańcy Szczecinka zagłosowali na Bronisława Komorowskiego. Gdyby podobne wyniki były w kraju, już wówczas mielibyśmy Prezydenta RP. Na kandydata Platformy Obywatelskiej glosowało 9330 szczecinecczan - 52,50% uprawnionych do głosowania. Jarosław Kaczyński „wziął” 24,38% głosów (4333 osób), a szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski – 16,25% głosów (2887 osób). Pozostali kandydaci uzyskali w Szczecinku śladowe poparcie.

Druga tura wyborów prezydenckich odbyła się na początku lipca. W Szczecinku ponowie wygrał Bronisław Komorowski z dużą przewagą nad kandydatem PiS Jarosławem Kaczyńskim – 67,30% do 32,70%.

W 2015 roku obie tury wyborów prezydenckich miały miejsce w maju. W pierwszej turze mieszkańcy Szczecinka postawili na Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Urzędująca Głowa Państwa wygrała we wszystkich 21 Obwodowych Komisjach Wyborczych.

Za Bronisławem Komorowskim uplasował się Andrzej Duda, a trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz. Co ciekawe były lider grupy „Piersi” pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości w kilku OKW. Trzech liderujących kandydatów otrzymało następującą ilość głosów od mieszkańców Szczecinka:

Bronisław Komorowski – 5720 głosów tj. 38.14%;

Andrzej Duda – 4280 głosów – 28.54%;

Paweł Kukiz – 3342 głosów, tj. 22.28%

Pod koniec maja odbyła się II tura wyborów 2015. Podobnie jak w pierwszej turze zwyciężył urzędujący Bronisław Komorowski. Głosowało na niego 9050 osób, czyli 55.11% biorących udział w głosowaniu. Z kolei Andrzeja Dudę poparło 44.89% mieszkańców Szczecinka.

28 czerwca br. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Nad Trzesieckiem zwyciężył Rafał Trzaskowski uzyskując 38,43% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda - 36,10% głosów. Trzecie miejsce na podium przypadło dla Szymona Hołowni - 13,72%.

Przed nami II tura wyborów prezydenckich - w niedzielę 12 lipca. Jak zagłosują szczecinecczanie? Warto w tym miejscu zaznaczyć - jeszcze nigdy w Szczecinku nie wygrał kandydat PiS - ani w pierwszej, ani w drugiej turze wyborów prezydenckich. Czy teraz to się zmieni?

https://www.miastozwizja.pl/w-niedziele-druga-tura-wyborow-prezydenckich

Magdalena i Sławek zagrali dla mieszkańców Szczecinka

SAPiK wraz ze szczecineckimi artystami przygotował dla nas kolejną muzyczną niespodziankę

Wielu artystów i instytucji zajmujących szeroko rozumianą kulturą przeniosło chwilowo swoją działalność do sieci. To właśnie tu, w internecie dzielą się z odbiorcami efektami swojej pracy.

Online organizowane są także różnego rodzaju przedsięwzięcia. Rządowe obostrzenia nie ominęły także Szczecinka. Kilka cyklicznych imprez, które co roku odbywały się wiosną oraz wczesnym latem musiało zostać odwołanych. Jednak aby nieco uprzyjemnić nam ten czas i w dalszym ciągu zapewnić dostęp do twórczości lokalnych artystów Samorządowa Agencja Promocji i Kultury przygotowała dla mieszkańców kolejną  muzyczną niespodziankę.

To następny z serii koncertów "unplugged" - czyli w formie akustycznej, w trakcie których grają dla nas właśnie szczecineccy artyści.

Tym razem materiał został zrealizowany na szczecineckim zamku. Przed kamerą wystąpili Magdalena Górecka i Sławek Kłuciejasz.

https://www.miastozwizja.pl/magdalena-i-slawek-zagrali-dla-mieszkancow-szczecinka

https://www.youtube.com/watch?v=6SFURlmfFZo&feature=emb_logo

Strażacy ochotnicy ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego

W poniedziałek rusza program grantów strażackich dla jednostek OSP z terenu naszego województwa

Dziś (piątek, 10 lipca) w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilczych Laskach gościli przedstawiciele Urzędy Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Spotkanie ze strażakami ochotnikami oraz mediami poświęcone było omówieniu i zarazem inauguracji programu marszałkowskiego dotyczącego Grantów Strażackich, o które będą mogły ubiegać się jednostki OSP z terenu naszego województwa. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Olgierd Kustosz, radny sejmiku Jakub Hardie-Douglas, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku OSP Marek Kowalski, dyrektor wydziału współpracy społecznej Urzędu Marszałkowskiego Justyna Jakubowicz-Dziduch oraz komendant i strażacy z OSP Wilcze Laski.

Jednak główni beneficjenci wspomnianego programu, czyli strażacy ochotnicy, wbrew początkowym założeniom nie towarzyszyli gościom w trakcie briefingu prasowego. Powód? Dosłownie tuż przed rozpoczęciem konferencji rozległ się sygnał alarmujący o niebezpiecznym zdarzeniu. Niespełna minutę później strażacy wyjechali na akcję.

- Jak istotna rolę odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne w systemie ratownictwa i zabezpieczenia całej domeny publicznej w naszym kraju nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To zdarzenie sprzed chwili, którego byliśmy świadkami, jeszcze bardziej nas utwierdza w przekonaniu, że warto przygotowywać różne instrumenty wsparcia finansowego, aby jednostki OSP w całym kraju mocno wspierać - mówi radny Jakub Hardie-Douglas. - Chciałbym z tego miejsca podziękować wicemarszałkowi Olgierdowi Kustoszowi. To promotor i twórca inicjatywy grantów strażackich, czyli programu wsparcia OSP robionego na wzór cieszącego się dużym powodzeniem programu grantów sołeckich.

Głos zabrał także marszałek Olgierd Kustosz: - To dzisiejsze zdarzenie pokazuje, że strażacy ochotnicy zawsze muszą być czujni i gotowi do tego, żeby nieść pomoc. Widać jak ta ich praca jest realna. Byliśmy tego świadkami. Jest to bardzo odpowiedzialna praca. Bo uważam to za pracę. Wiem, że są ogromne potrzeby jeśli chodzi o środki zabezpieczające naszych ochotników. Są ogromne potrzeby modernizacji tego sprzętu. I my jako zarząd województwa zachodniopomorskiego wychodzimy temu naprzeciw właśnie tym grantem.

Nieco szersze założenia tego przedsięwzięcia przedstawiła Justyna Jakubowicz-Dziduch, dyrektor wydziału współpracy społecznej urzędu marszałkowskiego, który będzie bezpośrednio obsługiwał program grantów strażackich. Budżet grantu strażackiego w tym roku wynosi 320 tys. złotych. OSP będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 10 tys. zł. na prace remontowe, modernizacyjne i konserwatorskie w swoich jednostkach. Realizacja musi się zakończyć do końca grudnia br. Nabór wniosków o przyznanie wspomnianych grantów rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 13 lipca i potrwa on do 3 sierpnia.

https://www.miastozwizja.pl/strazacy-ochotnicy-ze-wsparciem-urzedu-marszalkowskiego

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra