Zmiany, zmiany…

  • Blogi
  • Felietony
Grzegorz Grondys / 21.11.2023 / Komentarze
Obrazek użytkownika Grzegorz Grondys
Felieton Grzegorza Grondysa, radnego Rady Powiatu Szczecineckiego

W ostatnim czasie do starostwa oraz gmin naszego powiatu wpłynęło pismo Komisarza Wyborczego z prośbą o zaopiniowanie zmian granic okręgów wyborczych do Rady Powiatu w Szczecinku. Do końca nie uda się, żeby podział mandatów był w pełni sprawiedliwy, ale może być bardziej sprawiedliwy i obiektywny niż do tej pory istniał.

Właśnie taki bardziej sprawiedliwy i obiektywny podział okręgów wyborczych zaproponował Komisarz Wyborczy. Całość powiatu zamieszkują 70 393 osoby i zgodnie z przepisami rada powiatu liczy 19 radnych. Do tej pory miasto Szczecinek jako okręg wyborczy nr 1 posiadało do podziału 10 mandatów. Przypomnę, że miasto Szczecinek zamieszkuje ponad 50% mieszkańców powiatu (35 231 osób) i w nowej propozycji tak ma pozostać. Kolejne okręgi wyborcze do tej pory to: okręg nr 2 obejmujący gminę Barwice, gminę Borne Sulinowo i gminę Grzmiąca, gdzie zamieszkuje łącznie 21 330 osób, co przekładało się do tej pory na 6 mandatów; okręg nr 3 składający się z gminy Szczecinek i gminy Biały Bór, gdzie zamieszkuje 13 832 osób, który dysponuje 3 mandatami.

Komisarz wyborczy zaproponował nowy podział okręgów wyborczych, gdzie w skład okręgu nr 2 wejdzie gmina Barwice i Gmina Grzmiąca z 12 368 mieszkańcami i 3 mandatami do rady powiatu oraz okręg nr 3 w składzie gmina Biały Bór, Borne Sulinowo i gmina Szczecinek
z 22 794 mieszkańcami i 6 mandatami do rady powiatu.

Do tej pory niesprawiedliwie promowany był okręg, z którego się wywodzi Pan Starosta rozumiem, że się do tego przyzwyczaił, ale było to niesprawiedliwe. Argumentacja Zarządu Powiatu, że powinno tak pozostać, że zaproponowane zmiany 6 miesięcy przed wyborami kłócą się z zasadą dobrego obyczaju i szacunku do suwerena nie trafia do mojego przekonania. Jakoś lata rządów PiS w Polsce i nagminne łamanie dobrych zasad parlamentaryzmu czy wręcz Konstytucji nie wywoływały w koalicyjnym Zarządzie Powiatu składającym się z przedstawicieli ugrupowania Starosty i PiSu takich sprzeciwów. Wręcz wywoływały radość z otrzymywanych środków finansowych, których podział nie należał do sprawiedliwych. Wiele rzeczy i instytucji w Polsce istniało przez lata a niejednokrotnie w ciągu jednej nocy zostało zlikwidowanych lub od podstaw zmienionych. Dlaczego istniejący niesprawiedliwy podział okręgów wyborczych ma istnieć dalej? Dlatego, że istniał 25 lat? Uważam, że jest to słabiutkim argumentem. Propozycja nowego podziału to propozycja dotychczasowego Komisarza Wyborczego.

Byliśmy już świadkami jaką wściekłość wywołują wśród dotychczas rządzących nowe propozycje przedstawiane przez parlamentarną większość w imieniu suwerena, na którego powołuje się Zarząd Powiatu. Trzeba po woli przywyknąć do tego, że skończyło się niekontrolowane przekazywanie milionów bez merytorycznego uzasadnienia.

dr Grzegorz Grondys