Kto nie z nami…

  • Blogi
  • Felietony
Grzegorz Grondys / 08.11.2021 / Komentarze
Obrazek użytkownika Grzegorz Grondys
Felieton Grzegorza Grondysa

"Mam chusteczkę haftowaną

Co ma cztery rogi

Kogo kocham, kogo lubię

Rzucę mu pod nogi

Tej nie kocham

Tej nie lubię

Tej nie pocałuję

A chusteczkę haftowaną

Tobie podaruję …”.

Tylko, że bohater lub bohaterka tego wierszyka rzuca pod nogi własną chusteczkę!

Ostatnio mieliśmy przykład pokazówki medialnej robionej przy okazji rozdawania pieniędzy z budżetu państwa. Tego lubię, ten jest ze mną w koalicji, tego kocham to zostanie doceniony i pieniędzy dostanie więcej. Tej nie kocham, tej nie lubię, tej dam mniej pieniędzy albo wcale. Będzie miała dane odczuć naszą niechęć podczas dzielenia pieniędzy. Pieniędzy dzielonych bez jakichkolwiek obiektywnych przesłanek, tylko tak jak uważam, dam tylko temu kogo lubię.

Według mało transparentnych kryteriów faworyzowana jest pewna grupa gmin przy rozdziale dotacji. Jak wynika z danych przedstawionych przez Fundację Batorego, PiS-owski rząd zabiera pół miliarda złotych z gmin rządzonych przez opozycję na rzecz gmin rządzonych przez PiS.

Kiedy do świadomości wielu Polaków dotrze, że rozdawane są pieniądze, które nie są własnością członków PiS-owskiego rządu? Rząd nie ma własnych pieniędzy. Rząd dysponuje tylko pieniędzmi, które w charakterze ciągle rosnących podatków nam zabierze. Oczywiście, w tej chwili nawet dołożenie kilkuset złotych do sygnalizacji świetlnej nie może się obyć bez oprawy medialnej i pochwalenia się tym.

Na co wystarczy te 18 milionów złotych, które otrzymał Powiat Szczecinecki? Przebudowę 6-km odcinka drogi powiatowej Radacz – Juchowo i modernizację odcinka 2,7 km dróg powiatowych?

Była już Dobra (Dojna) Zmiana, chyba jeszcze nie dosyć dojenia Polski przez dygnitarzy PiS oraz ich całą świtę. Obecnie, żeby rozdawnictwo mogło trwać dalej wprowadzają tak zwany Polski Ład. Gminy zostaną pozbawione części dotychczasowych dochodów, za które bez żadnej łaski można było prowadzić inwestycje poprawiające życie społeczności lokalnych.
W przypadku Szczecinka jest to przynajmniej kilkanaście milionów. Na dziś nikt nie potrafi przewidzieć jaki finalnie będzie budżet Szczecinka. Włodarze gmin, jeśli w dalszym ciągu będą chcieli prowadzić jakieś inwestycje, zostaną zmuszeni do robienia dobrych min do złej gry i liczenia na łaskawość przedstawicieli rządu.

Obecnie wszyscy zaczęliśmy płacić odsetki od PiS-owskiego programu rozdawnictwa, widać to po galopującym wzroście cen. Przewiduję ciąg dalszy tworzenia programów pozwalających doić państwo, obietnic i rozdawnictwa, za które już ponosimy koszty, My wszyscy.

dr Grzegorz Grondys

Foto: Sławomir Włodarczyk