Miliony złotych trafią do Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.11.2016 / Komentarze
"Polska Makroregionalna". Jaka?

„Programowanie rozwoju terytoriów – region, Polska, Europa” - to tytuł dwudniowej konferencji, która miała miejsce w Szczecinie.

W jej trakcie zorganizowano debaty i wystąpienia ekspertów na tematy związane z rozwojem regionalnym i lokalnym. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.

- W swoim wystąpieniu burmistrz poruszył zagadnienia związane z wpływem zaangażowania samorządu na sukces rozwoju regionu na przykładzie kontraktu samorządowego dla powiatu szczecineckiego - mówi "Miastu z Wizją" Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza.

- Kontrakt  pomyślany został, jako pośrednia formuła pomiędzy Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi a Rozwojem Lokalnym i skierowany jest do zachodniopomorskich jednostek samorządu terytorialnego - mówił m.in. burmistrz. - Projekt wymusza niejako współpracę wszystkich partnerów procesów rozwojowych (samorządy, przedsiębiorcy, sektor edukacji i nauki, organizacje pozarządowe), obecnych na danym obszarze. Koncentruje się na wzmocnieniu rozwoju gospodarczego obszaru nim objętego, z uwzględnieniem regionalnych specjalizacji, by w konsekwencji zapewnić spójność społeczną i infrastrukturalną. (…) Diagnozę sytuacji w obszarze kontraktu samorządowego potwierdzono swoistą analizą SWOT, w której określono potencjały i bariery w zakresie sytuacji gospodarczej, społecznej i infrastrukturalnej. (…) Potencjały i bariery w zakresie sytuacji gospodarczej obszaru objętego kontraktem samorządowym to:

Potencjały:

* korzystne warunki dla inwestorów w ramach podstrefy SSSE, czynniki miękkie sprzyjające rozwojowi sektora kreatywnego (walory środowiska przyrodniczego),

* liczne tereny i obiekty powojskowe o potencjale gospodarczym (Borne Sulinowo),

* korzystne warunki do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, rozwinięty nieuciążliwy przemysł oparty na biogospodarce.

Bariery:

* duża odległość do ośrodków administracji wojewódzkiej,

* brak dostępu do ośrodków badawczo - rozwojowych,

* brak uzbrojonych terenów inwestycyjnych poza SSSE,

* niedopasowanie kwalifikacji siły roboczej do potrzeb gospodarki.

Potencjały i bariery w zakresie sytuacji społecznej obszaru objętego kontraktem samorządowym:

Potencjały:

* dobry stan dostępnej infrastruktury społecznej (szpital, instytucje kultury, rekreacja i wypoczynek, bezpieczeństwo).

Bariery:

* niekorzystne zjawiska demograficzne (starzenie się społeczności lokalnej),

* wysoki wskaźnik bezrobocia i niekorzystna struktura bezrobotnych (przewaga osób długotrwale bezrobotnych, z wykształceniem zawodowym lub niższym, o kwalifikacjach niedostosowanych do potrzeb rynku pracy),

* problem ubóstwa, szczególnie odczuwalny na obszarze wsi popegeerowskich,

* niekorzystne wyniki uczniów szkół na egzaminach zewnętrznych (na każdym poziomie kształcenia).

Potencjały i bariery w zakresie sytuacji infrastrukturalnej obszaru objętego kontraktem samorządowym:

Potencjały:

* uzbrojone działki w ramach podstrefy SSSE,

* dostępność terenów pod OZE.

Bariery:

* brak dostępu do sieci dróg ekspresowych i autostrad,

* duża odległość do portów lotniczych i morskich,

* brak uzbrojonych działek poza podstrefą SSSE,

* braki w wyposażeniu szkół uniemożliwiające stosowanie nowoczesnych metod nauczania.

Jak te ustalenia przekładają się na konkretne inwestycje?

- W końcu uzgodniono  listę  przedsięwzięć zarówno  infrastrukturalnych jak i „miękkich" oraz po ankietowaniu dołączono zgłaszane inwestycje komplementarne - mówił burmistrz. - W drodze ankietyzacji zebrano łącznie 47 projektów komplementarnych, opiewających na łączną kwotę ponad 234,5 mln złotych. O wpisaniu danego projektu na listę decydowała jego spójność merytoryczna z celami kontraktu i projektami priorytetowymi. Ostatecznie w koncepcji kontraktu samorządowego umieszczono 23 projekty komplementarne. Oto niektóre z nich:

* Zakup 10 szt. fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych miejskich elektrycznych bez emisyjnych, które zastąpią autobusy wyeksploatowane (średnio 17-19 letnie),

* Modernizacja i rozwój szczecineckiego systemu wypożyczalni rowerów miejskich,

* Budowa instalacji fotowoltaicznej wytwarzającej energię do zasilania autobusów elektrycznych Komunikacji Miejskiej w Szczecinku.

* Budowa Elektrowni Wiatrowej i Farmy Fotowoltaicznej - Energaw Szczecinek,

* Doprowadzenie nowoczesnej telekomunikacyjnej infrastruktury światłowodowej na obszary Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Szczecinku - Gawex Media,

* Budowa instalacji fotowoltaicznej na SUW Bugno i OŚ w Szczecinku oraz na wybranych przepompowniach ścieków,

* Budowa i wyposażenie zakładu aktywności zawodowej – Fundacja im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie.

Mamy świadomość, że kontrakt samorządowy nie jest panaceum na wyrównanie opóźnień rozwojowych wschodniej części naszego województwa. Środki są niewspółmierne do potrzeb, ale przecież pomoc z RPO nie ogranicza się do projektów zawarowanych w tym dokumencie. Jednak dzięki aplikowaniu o środki z kontraktu samorządowego mieliśmy okazję wnikliwiej zdiagnozować bolączki naszego powiatu – podsumował burmistrz.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk