Komunikacja Miejska świętuje 60-lecie istnienia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.09.2016 / Komentarze
10 września 1956 roku na ulice Szczecinka wyjechały pierwsze autobusy transportu publicznego

W piątek, 23 września w ratuszu gościli przedstawiciele zarządu oraz pracownicy szczecineckiej Komunikacji Miejskiej, gdzie odbyła się krótka uroczystość w ramach obchodów 60-lecia istnienia transportu miejskiego w Szczecinku. - Minęło 60 lat odkąd w naszym mieście pojawiły się autobusy transportu publicznego. Dla jednych jest to dużo, dla innych może trochę mniej. To jest zawsze czas refleksji, czas wybiegania w przyszłość – zwrócił się do obecnych na sali gości Tomasz Merk, prezes KM. – Życzę państwu wszystkiego dobrego, żebyście dobrze żyło wam siew  tym mieście i żeby było to też za przyczyna Komunikacji Miejskiej.

Do życzeń tych przyłączył się także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: - Chciałbym wam bardzo podziękować za waszą ciężką pracę. Praca Komunikacji Miejskiej nie jest łatwa, nie jest też łatwo zarządzać spółką, która z samego swojego założenia od początku właśnie ze względu na wypełnianie pewnej misji, jest spółką deficytową i nigdy nie będzie przynosiła dochodów. W takiej spółce trudniej się pracuje. Bardzo serdecznie wam dziękuję za waszą prace. Mam nadzieję, że praca w spółce będzie niezagrożona, ze zgodnie z naszą umową będą podwyżki płac od przyszłego roku i że będziecie z pracy zadowoleni i będziecie mieli z niej bardzo dużo satysfakcji.

W trakcie spotkania Tomasz Merk przybliżył także gościom historię Komunikacji Miejskiej. - Wszystko zaczęło się w 1956 roku, we wrześniu. Kiedy pierwsze autobusy wyjechały na miasto, w pierwszym roku autobusy przewiozły raptem 10 tys. osób. Wówczas Szczecinek liczył 24 tys. mieszkańców. Bilet wtedy kosztował 80 gr normalny, 20 gr ulgowy, a w autobusach siedzieli konduktorzy.

1 sierpnia ’56 na ulicach miasta pojawiły się dwa pierwsze autobusy Star-52, które po ustaleniu przebiegu trasy i lokalizacji przystanków ostatecznie 10 września rozpoczęły swoje pierwsze kursy. Autobusy te trafiły nad Trzesiecko za przyczyna Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie, a ich eksploatację powierzono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej. Wówczas pierwsza zajezdnia znajdowała się przy ul. Zamkowej 2, a same pojazdy zdobiły żółto-czerwone barwy. Dziesięć lat później (1966 r.) swój wygląd zmieniły przystanki, które wyposażone zostały w wiaty oraz ławki dla oczekujących pasażerów.

Od 1971 r. przedsiębiorstwo wprowadziło obsługę bezkonduktorską, za przyczyną czego w pojazdach pojawiło się łącznie 25 kasowników. W tym czasie tabor ZKM liczył już 20 autobusów. Z kolei pod koniec lat 80. Zapadła decyzja o budowie nowej zajezdni, która miała mieścić się przy ul. Cieślaka. Została ona oddana do użytku w marcu 1990 r. W tym czasie w przedsiębiorstwie pracowało już 85 osób, w tym 52 kierowców.

Rok 1992 okazał się być niejako przełomowy – 1 stycznia swoją działalność rozpoczęła powołana przez gminę Komunikacja Miejska Spółka z o.o. Wówczas spółka zaczęła funkcjonować na własny rachunek. Jak podkreślił prezes KM, była to najcięższa próba w dotychczasowej historii miejskiego przewoźnika. Kolejnym znaczącym momentem w historii przedsiębiorstwa było powierzenie Komunikacji Miejskiej statku pasażerskiego „Bayern”, tym samym spółka poszerzyła zakres swoich usług przewozowych o transport wodny, który z powodzeniem funkcjonuje do dziś, wzbudzając spore zainteresowanie zwłaszcza wśród przyjezdnych gości.

Tekst, foto: Marzena Góra