Dyniowe ciasto z żurawiną i orzechami bez cukru

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.11.2016 / Komentarze
Dietetyk Anna Englisz podpowiada, jak wykorzystać świeżą żurawinę do stworzenia smacznych słodkości

Mglisty i chłodny listopad nastroił mnie do przygotowania nowego przepisu na ciasto dyniowe. Miałam ochotę na coś aromatycznego, z lekko kwaśną nutą oraz zdrowo słodkiego. Kilka dni temu w sklepie wpadła mi w ręce  piękna, rubinowa, gorzko–kwaśna żurawina. Pomyślałam – eureka i ją kupiłam. I to był bardzo dobry wybór, bo takiego właśnie towarzystwa szukałam dla dyni. Z tego warzywno–owocowego połączenia wyszło pyszne dyniowe ciasto z żurawiną i orzechami bez cukru.

Wybrałam świeżą żurawinę, bo ma zdecydowanie wyższą wartość odżywczą od suszonej. Dodatkowo chciałam uniknąć dodawania do ciasta cukru w formie ukrytej. Żurawina suszona najczęściej jest kandyzowana i zawiera w 50% cukier i olej. Poprzez te dodatki producenci chcą poprawić jej smak, bo naturalnie jest gorzka i kwaśna. Czy robią dobrze? Nie, bo gdyby nas konsumentów przyzwyczaili do tego, że suszona żurawina jest kwaśna i gorzka to nikt by jej na siłę nie słodził. Przecież jemy wiele kwaśnych i gorzkich owoców i wcale nam to nie przeszkadza, np. cytrynę, limonkę, pomarańczę, grejpfruty, pomelo czy niektóre odmiany jabłek.  

Do wszystkiego można się przyzwyczaić, tym bardziej do naturalnego smaku żurawiny. Można też przygotować samemu w domu zdrowszą wersję suszonej żurawiny, ale to temat na osobny post. Moda na zdrowe odżywianie spowodowała, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które nie są dosładzane. I tutaj suszona żurawina też się pojawia. Ku mojej radości. Jeżeli zdecydujesz się dodać do ciasta suszoną żurawinę, to proszę wybieraj tę bez dodatku cukru.
Wracając do tematu. Miałam w domu jeszcze jedną dynię do wykorzystania, tym razem piżmową. Czekałam cierpliwie na swój czas. Planowałam przygotować z niej coś pysznego i na zdrowo słodko. Wcześniejsze dynie poszły do produkcji domowego syropu do kawy, dyniowej granoli bez cukru i wielu innych dyniowych słodkich i zdrowych smakołyków. Zapraszam Cię do zapoznania również z tymi przepisami.

Dynię piżmową umyłam, przekroiłam na pół i upiekłam. Z miąższu przygotowałam puree dyniowe, które znalazło się w jednym cieście razem ze świeżą żurawiną. I muszę nieskromnie przyznać, że tworzą razem duet nieprzeciętnie dobry.


Ilość porcji 16. Wartość odżywcza i wymienniki 1 porcji (1 kawałka) to: WW = 7.79, WBT = 0.48, kcal = 106.37, błonnik = 1.78g, białko = 2.76g, tłuszcz = 4.13g,
suma wymienników(WM) = 2.02, w tym procent WBT = 24

Składniki:
1 i 1/3 szklanki (ok 230g) mąki orkiszowej razowej
1/2 szklanki (100g) ksylitolu lub erytrolu
1 łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
¼ łyżeczki mielonego imbiru
¼ łyżeczki soli (u mnie różowa)
2 łyżki (30g) orzechów włoskich
2 garście (50-60g) świeżej żurawiny
1,5 szklanki (280g)  puree dyniowego
½ szklanki (100ml) napoju „mleka” roślinnego bez dodatku cukru (u mnie ryżowe)
4 łyżki (40g) oleju np. kokosowego
1 łyżka (10g) miodu lub melasy karobowej
1 łyżka soku z cytryny lub pomarańczy (ja dodałam świeżego pomarańczowego)
2 łyżki pudru z ksylitolu (przygotowuję go sama mieląc ksylitol w młynku do kawy)

Wykonanie:
1. Do jednej miski wsyp suche składniki: mąkę, ksylitol, sodę, proszek do pieczenia, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową.
2. W drugiej wymieszaj mokre: puree z dyni, „mleko” roślinne, olej kokosowy, miód (w wersji nie wegańskiej) lub melasę.
3. Dokładnie wymieszaj mokre składniki z suchymi, na koniec dodaj orzechy i żurawinę. Jeszcze raz dokładnie wymieszaj.
4. Do foremki keksowej, wyłożonej papierem do pieczenia, przełóż masę, wyrównaj i piecz w 185 st C przez ok 40- 50 minut.  Po 40 minutach pieczenia sprawdź czy ciasto jest już gotowe.
5. Ostudzone ciasto oprósz pudrem z ksylitolu.

Porady:
1. W zastępstwie puree dyniowego możesz dodać pieczonego batata, miksowanego na gładką masę.
2. Orzechy włoskie możesz zastąpić dowolnie innymi, np. laskowymi, nerkowca.
3. Do ciasta koniecznie dodaj sok z cytryny lub pomarańczy, soda potrzebuje środowiska kwaśnego aby móc zadziałać.
4. Z podanego ciasta możesz przygotować muffinki. Piecz je w takiej samej temperaturze co ciasto dyniowe przez ok 15-20 minut.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcie: dietetyk Anna Englisz