„Akcja Animacja” z prestiżowym wyróżnieniem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.09.2016 / Komentarze
Szczecineccy filmowcy docenieni podczas międzynarodowego konkursu

Zaledwie kilka dni temu na naszych łamach informowaliśmy o sukcesie grupy „Akcja Animacja” działającej przy ZSS STO, której produkcja została doceniona podczas jednego z krakowskich festiwali. Dziś szczecineccy młodzi filmowcy już mogą pochwalić się kolejnym sukcesem. Tym razem stworzone przez nich filmy wyjątkowo przypadły do gustu komisji konkursowej podczas XXXVIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Łącznie wpłynęło ponad 1,8 tys. prac konkursowych również m.in. z Chin, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Turcji i Białorusi. Jednak decyzją jury to właśnie prace szczecineckich animatorów zasłużyły na otrzymanie prestiżowego wyróżnienia. Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku otrzymał nagrodę dla instytucji za kreację nowatorskich rozwiązań artystycznych i wybitne osiągnięcia w procesie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży.

- Nagroda, którą otrzymaliśmy, stanowi dla nas wielką wartość, ponieważ jest dowartościowaniem naszej pracy i naszych osiągnięć. Jest przyznawana tylko jednej instytucji w danej edycji konkursu, a decyzję o przyznaniu podjęło profesjonalne jury pod przewodnictwem dr. Marka Rubnikowicza – Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu – mówi Jolanta Sierpińska, opiekun grupy „Akcja Animacja”.

- Nagrodą jest statuetka autorstwa jednego z członków jury, artysty Dariusza Przewięźlikowskiego. To symboliczne połączenie lupy z motywem Starego Miasta Torunia i kopernikańskich orbit może być interpretowane wieloznacznie, ale bez wątpienia mówi o dokładnym przyglądaniu się otaczającej rzeczywistości i kreowaniu nowych wartości. Jest symbolem kopernikańskich obserwacji i podkreśleniem łączności nauk ścisłych, humanistycznych i artystycznych.

Zespół „Akcja Animacja” podczas konkursu przedstawił trzy swoje, dobrze już znane mieszkańcom, produkcje - „Szczecineckie czarownice”, „Historię księżnej Jadwigi” oraz „Karaluchy”. Jak podkreśla Jolanta Sierpińska, każdy z tych filmów mieścił się w formule zawartej w Regulaminie Konkursu zakładającej inspirację zbiorami muzealnymi. Dwa pierwsze filmy poprzedzone były kwerendami archiwalnymi w Muzeum Regionalnym w Szczecinku, trzeci natomiast inspirowany był zbiorami twórczości Witkacego z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Jolanta Sierpińska