ZNP ma już 110 lat

Miasto z Wizją / 26.02.2016 / Komentarze
Uroczyste obchody 110-lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego

Rok 1905 był niezwykle ważnym dla historii polskiego nauczycielstwa. Wówczas kilkuset pedagogów postanowiło zjednoczyć się, aby wspólnie wspierać się w staraniach o nauczanie dzieci i młodzieży ojczystego języka oraz przekazywanie swoim uczniom polskich wartości. Od tego wydarzenia upłynęło dużo czasu, jednak również kolejne pokolenia nauczycieli dbają o właściwą edukację w kraju. Dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego ma 110 lat. Jednak jak podkreślają jego przedstawiciele, wartości sprzed stu lat wciąż są aktualne.

W czwartek, 25 lutego w auli Zespołu Szkół im. Warcisława IV odbyło się spotkanie z okazji obchodów 110-lecia istnienia ZNP. W uroczystości wzięli udział reprezentanci związku, dyrektorzy i pracownicy szczecineckich szkół, a także przedstawiciele samorządu oraz emerytowani pedagodzy.

- Najtrudniejsze momenty dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, to te związane z II wojną światową, kiedy działało jedynie tajne nauczanie. Była to też pewna działalność wydawnicza. Mało kto dziś pamięta, że ZNP był właścicielem wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Ukazywało się również czasopismo „Płomyk”. Później, wraz z wybuchem wojny związek został zdelegowany, a więc była to działalność podziemna. Druga delegalizacja ZNP spowodowana była wprowadzeniem stanu wojennego i został reaktywowany w 1982 roku – mówi nam Ryszard Malinowski, przewodniczący koła ZNP w Szczecinku

- Teraz nastał dla nas czas ciągłych zmian, ciągłych rewolucji. Jednym z ostatnich sukcesów związku było to, że udało nam się podjąć negocjacje w starostwie dotyczące m.in. podwyższenia stawek dodatków funkcyjnych za wychowawstwo. Udało nam się wypracować korzystny dla nauczycieli wychowawców kompromis. Wielu nauczycieli cały czas w tej chwili obawia się jednak utraty pracy. Prowadzimy cały czas akcję „Razem dla gimnazjów”, ponieważ przeciwstawiamy się próbie zmiany tego systemu edukacji. Pojawiają się co chwilę jakieś kolejne pomysły. Mają być tworzone nowe podstawy programowe. Szczerze mówiąc ja niestety jestem coraz mniejszym optymistą, mimo że obchodzimy tak piękne święto – dodaje nasz rozmówca.

Tegoroczne obchody odbiegły nieco formą od tych z lat poprzednich. Tym razem sztampowe występy i przemówienia postanowiono zastąpić… humorystycznym przedstawieniem teatralnym, w trakcie którego mogliśmy nieco z przymrużeniem oka spojrzeć na szkolne życie. W rolę aktorów wcielili się uczniowie ZS nr 2, którzy przygotowali spektakl pt. „Miami School” pod opieką Mirosława Glinieckiego, dyrektora artystycznego Teatru STOP w Koszalinie.

Uroczystość zakończyła się podziękowaniami złożonymi obecnym i emerytowanym nauczycielom i członkom Związku Nauczycielstwa Polskiego za zaangażowanie i wkład w nauczanie dzieci i młodzieży. Oczywiście żadne urodziny nie mogłyby odbyć się bez słodkiego akcentu. Po oficjalnych wystąpieniach goście zostali zaproszeni na kawę, gdzie czekał na nich również ogromny tort.

Tekst i foto: Marzena Góra