Szczecinek zrównoważony i w czołówce rankingu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 22.02.2017 / Komentarze
Jak rośnie nasze miasto?, jak wypadamy na tle innych w kraju i województwie?

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu zestawień w kraju. Cieszy fakt, że coraz częściej w różnego rodzaju samorządowych klasyfikacjach na przyzwoitych miejscach pojawia się Miasto Szczecinek. Nie inaczej jest w prezentowanym zestawieniu.

Jak wypada Szczecinek na tle innych polskich samorządów? Nie mamy się, czego wstydzić - bardzo przyzwoicie.

Zwycięzcą w kategorii gmin wiejskich został Kleszczów. Z kolei w kategorii gmin miejsko-wiejskich wygrał Dziwnów a w kategorii gminy miejskie bezkonkurencyjnym okazał się Karpacz. Wśród miast na prawach powiatu zwyciężyły Gliwice.

Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na tysiąc mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na tysiąc mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Szczecinek w zestawieniu "gminy miejskie" zajął 82 miejsce w kraju na 238 sklasyfikowanych miast. Jeszcze lepiej wypadliśmy w klasyfikacji wojewódzkiej - zajęliśmy 3 miejsce wśród miast Pomorza Zachodniego. Przed nami tylko Kołobrzeg (25 miejsce) i Darłowo (27 miejsce). Za nami m.in. Stargard, Sławno, Wałcz, Świdwin i Białogard.  

"Opracowany pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców" - napisali twórcy rankingu.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Zrównoważony rozwój:

Doktryna ekonomii zakładająca jakość życia na poziomie, na jaki pozwala obecny rozwój cywilizacyjny.

Ideę zrównoważonego rozwoju streszcza pierwsze zdanie raportu WCED „Nasza Wspólna Przyszłość": Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.

Raport ów dostrzega, że cywilizacja osiągnęła poziom dobrobytu możliwy do utrzymania, pod warunkiem odpowiedniego gospodarowania. Model takiej gospodarki zakłada odpowiednio i świadomie ukształtowane relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko (nie tylko przyrodnicze, ale także sztuczne – wytworzone przez człowieka) oraz jakością życia (w tym zdrowiem człowieka).

Doktryna zrównoważonego rozwoju dąży do sprawiedliwości społecznej poprzez m.in. ekonomiczną i środowiskową efektywność przedsięwzięć zapewnioną m.in. przez ścisły rachunek kosztów produkcji. (Wikipedia).