S11 z południa na północ, czyli magistrala Śląsk - Bałtyk

Miasto z Wizją / 14.06.2024 / Komentarze
Niebawem podróż nad morze będzie przyjemnością

O drodze ekspresowej S11 łączącej południe kraju z wybrzeżem Bałtyku piszemy bardzo często. Bardzo często też względu na olbrzymie korki tworzące się w sezonie letnim w wielu miejscowościach na trasie "jedenastki".

Te widoki przechodzą już do przeszłości. W 2026 roku budowa drogi S11 w województwie zachodniopomorskim na całej długości zostanie ukończona. Drogowcy rozpoczną też realizacją brakujących odcinków ponad 600 km drogi o znaczeniu strategicznym dla kraju.

O budowie ostatniego "brakującego" odcinka S11 na Pomorzu Zachodnim, na trasie Szczecinek - Bobolice pisaliśmy kilka dni temu w artykule:

Sprawą zajął się również Portal Samorządowy, który w artykule "Dzięki 620-kilometrowej drodze ekspresowej pojedziemy nad morze jak po stole"

"Dzięki inwestycji pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godzin. Budowa S11 usprawni także komunikację w obrębie poszczególnych województw. - To nie tylko połączenie drogą szybkiego ruchu takich miast jak Kołobrzeg, Koszalin, Szczecinek, Piła, Poznań, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Kluczbork, Lubliniec i terenu aglomeracji śląskiej. To także wyprowadzenie ruchu tranzytowego z mniejszych miast, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu – przekonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad".

Jeżeli chodzi o inwestycję na przyszłej S11 na Pomorzu Zachodnim, to pod koniec września 2023 roku oddano do ruchu 48 km trasy od Koszalina do Bobolic. Do domknięcia realizacji "jedenastki" w regionie brakuje odcinka między Bobolicami, a Szczecinkiem.

"S11 będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Wykonawca zbuduje też dwa węzły drogowe: Wierzchowo i Szczecinek Północ. Ekspresówka ominie od wschodu Wierzchowo wyprowadzając z centrum miejscowości ruch tranzytowy. Na południe od węzła Wierzchowo przewidziana jest realizacja pary miejsc obsługi podróżnych. Na trasie przewidziano w sumie budowę 26 obiektów mostowych, w tym czterech górnych przejść dla zwierząt" - informuje Portal Samorządowy.

Budowa nowego odcinka drogi S11 pochłonie ponad 1,1 mld zł. Zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/Portal Samorządowy

Foto: S. Włodarczyk