PKP nie oddadzą nam dworca kolejowego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.02.2017 / Komentarze
Zakład Nieruchomości przy torach dał "zielone światło, sprawę "uwalili" w centrali

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, miasto od kilku lat stara się o przejęcie dworca kolejowego. Niestety, bezskutecznie. Tym samym jedna z najładniejszych (jeszcze do niedawna) budowli Szczecinka stoi i niszczeje. Żal patrzeć jak nasz szacowny, ponad 100-letni zabytek (wpisany do rejestru w 2014 r.) niemal z dnia na dzień popada w ruinę.

Niestety po raz wtóry, przez najbliższe lata sytuacja się nie zmieni. Jak się, bowiem dowiedzieliśmy, ostatnie zabiegi burmistrza, by zabytek trafił do miasta i miasto się nim zajęło, skończyły się niepowodzeniem.

- PKP SA odmówiły nieodpłatnego przekazania dworca PKP samorządowi Szczecinka - potwierdza nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- PKP argumentuje, iż budynek jest objęty Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który to program przewiduje remont obiektu. W piśmie odmawiającym przekazania nieruchomości czytamy m.in.: „Ponieważ linia kolejowa Szczecinek – Runowo Pomorskie, przy której położony jest dworzec przewidziana jest do remontu z użyciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego, obie inwestycje muszą być ze sobą ściśle skorelowane. PKP zachęcają Miasto do współpracy w zakresie zagospodarowania bezpośredniego otoczenia dworca…”. Jeśli ktoś rozumie tą argumentację to prosiłbym o przetłumaczenie. Tym bardziej, że zapewniliśmy PKP, iż na potrzeby kolei zostanie wyosobniona odpowiednia ilość pomieszczeń, m.in. kasy, poczekalnie, odprawa bagażowa itp.

- Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu rekomendował skreślenie naszego dworca z listy obiektów do remontu ze środków PKP i oddanie go samorządowi - wyjaśnia burmistrz.

- Jednak Zarząd PKP w Warszawie, jak widać, podjął inną decyzję. Za przekazaniem dworca miastu miała lobbować pani poseł Małgorzata Golińska. Może zapomniała, może nie chciała, a może nic nie może?

- Pragnę przypomnieć, że miasto wystąpiło z pismem o chęci nieodpłatnego przejęcia dworca i niezwłocznego przystąpienia do jego remontu, projekt w roku 2017, a realizacja w 2018. Powodem zgłoszenia intencji przejęcia dworca była informacja, iż nie należy spodziewać się rozpoczęcia prac w Szczecinku przed 2022 rokiem. W pierwszej kolejności do remontu mają być wytypowane dworce z tzw. „Ściany Wschodniej”. A jak wygląda nasz wpisany do rejestru zabytków dworzec? - każdy widzi.

O rewitalizacji szczecineckiego dworca przy wsparciu funduszy unijnych PKP myślało już w 2008 roku. Wówczas budowla miała szansę stać się centrum kultury, rozrywki i handlu. Wszystko w ramach projektu: „REVITA INTERREG CADSES – rozwój małych i średnich stacji kolejowych w celu stworzenia wielofunkcyjnych lokalnych centrów usługowych”. Niestety, chętnych do realizacji projektu nie było i ambitny plan spalił na panewce. Czy tym razem będzie podobnie?

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Foto galeria: Obecny "stan techniczny" naszego zabytku