Jak to z Biegiem Winanda Osińskiego bywało

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.04.2024 / Komentarze
Historia imprezy w zbiorach Archiwum Państwowego

Kiedy 24 kwietnia 1982 roku w Szczecinku po raz pierwszy rozegrany został Ogólnopolski Bieg Przełajowy o Puchar Winanda Osińskiego zapewne żaden z organizatorów nie przypuszczał, że ta sportowa impreza przetrwa kilkadziesiąt lat, wpisując się przy tym na stałe do kalendarza krajowych wydarzeń biegowych i zyska zarazem międzynarodową popularność.

Warto podkreślić, ze pomysłodawcą i organizatorem pierwszej imprezy biegowej Puchar Osińskiego był ówczesny wiceprezes Klubu Sportowego "Darzbór" Szczecinek Kazimierz Margol (niestety, Pana Kazimierza nie ma już wśród nas, odszedł w grudniu 2021 roku).

Pan Kazimierz przez wiele lat organizował Osińskiego. Impreza z roku na rok rozrastała się i z czasem zyskała nie tylko ogólnopolski, ale też międzynarodowy rozgłos - w biegu brali udział zagraniczni biegacze, m.in. Kenijczycy.

W ostatnich latach Bieg Przełajowy o Puchar Winanda Osińskiego zmienił nazwę na Bieg Uliczny Memoriał Winanda Osińskiego. Metę umiejscowiono na płycie Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Czesława Lisa - kolejnego działacza wielce zasłużonego dla rozwoju sportowego Szczecinka. Niezmiennie od 1982 roku gościem honorowym organizatorów Biegu był Pan Kazimierz Magol. Przekazał też wiele cennych pamiątek dot. Biegu Osińskiego do szczecineckiego Oddziału Archiwum państwowego w Koszalinie. Możemy je podziwiać, m.in. na Facebooku: Prezentujemy je także w galerii artykułu.

Z tablicy poświęconej Biegowi Winanda Osińskiego (stoi przed wejściem do OSiR-u):

(…) Kolejarska federacja powierzyła „Darzborowi” organizację I Ogólnopolskich Biegów Przełajowych Kolejarzy, które odbyły się 24 kwietnia 1982 roku. A że w tym czasie w całym kraju obchodzono Dni Olimpijczyka – wykorzystano przygotowane trasy biegowe, obsadę sędziowską, sekretariat zawodów i zdecydowano połączyć kolejarskie przełaje z I Ogólnopolskim Biegiem Przełajowym o Puchar Winanda Osińskiego, uświetniając tym samym wspomniane Dni Olimpijczyka oraz upamiętniając sylwetkę i sportowe dokonania pierwszego olimpijczyka Ziemi Koszalińskiej.

(…) Ponieważ pierwszy bieg – przypomnijmy, rozgrywany jeszcze w czasie stanu wojennego – wywołał ogromne zainteresowanie, zarząd klubu postanowił organizować je w następnych latach, a przełaje zastąpiono bardziej atrakcyjną i widowiskową trasą uliczną. Odtąd biegi rozpoczynano na stadionie, następnie trasa wiodła ulicami miasta, z metą ponownie na stadionie. Pierwszym honorowym starterem był ówczesny dyrektor OSiR, Zygmunt Sawicki.

O Winandzie Osińskim tu:

http://www.bieg.szczecinek.pl/historia.html

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto główne: Sławomir Włodarczyk

Foto galeria: Archiwum Państwowe w Koszalinie/Oddział w Szczecinku/S. Włodarczyk