Jak to z Biegiem Winanda Osińskiego bywało

Miasto z Wizją / 03.04.2020 / Komentarze
Pomysłodawca imprezy Kazimierz Margol przekazał do Archiwum Państwowego cenne pamiątki

Kiedy 24 kwietnia 1982 roku w Szczecinku po raz pierwszy rozegrany został Ogólnopolski Bieg Przełajowy o Puchar Winanda Osińskiego zapewne żaden z organizatorów nie przypuszczał, że ta sportowa impreza przetrwa kilkadziesiąt lat, wpisując się przy tym na stałe do kalendarza krajowych wydarzeń biegowych i zyska zarazem międzynarodową popularność.

Warto podkreślić, ze pomysłodawcą i organizatorem pierwszej imprezy biegowej Puchar Osińskiego był ówczesny wiceprezes Klubu Sportowego "Darzbór" Szczecinek Kazimierz Margol.

Pan Kazimierz przez wiele lat organizował Osińskiego. Impreza z roku na rok rozrastała się i z czasem zyskała nie tylko ogólnopolski, ale też międzynarodowy rozgłos - w biegu brali udział zagraniczni biegacze, m.in. Kenijczycy.

W ostatnich latach Bieg Przełajowy o Puchar Winanda Osińskiego zmienił nazwę na Bieg Uliczny Memoriał Winanda Osińskiego. Metę umiejscowiono na płycie Stadionie Miejskim im. Kazimierza Czesława Lisa - kolejnego działacza wielce zasłużonego dla rozwoju sportowego Szczecinka. Niezmiennie od 1982 roku gościem honorowym organizatorów Biegu był Pan Kazimierz.

Niestety, planowana w tym roku na koniec kwietnia 37 edycja Memoriału nie odbędzie się. Imprezę storpedowała pandemia wirusa. Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym roku biegacze z całej Polski spotkają się na swoim biegowym święcie w Szczecinku.

Pan Kazimierz przekazał wiele cennych pamiątek dot. Biegu Osińskiego do szczecineckiego Oddziału Archiwum państwowego w Koszalinie. Możemy je podziwiać, m.in. na Facebooku:

Prezentujemy je także w galerii artykułu.

Z tablicy poświęconej Biegowi Osińskiemu (stoi przed wejściem do OSiR-u):

(…) Kolejarska federacja powierzyła „Darzborowi” organizację I Ogólnopolskich Biegów Przełajowych Kolejarzy, które odbyły się 24 kwietnia 1982 roku. A że w tym czasie w całym kraju obchodzono Dni Olimpijczyka – wykorzystano przygotowane trasy biegowe, obsadę sędziowską, sekretariat zawodów i zdecydowano połączyć kolejarskie przełaje z I Ogólnopolskim Biegiem Przełajowym o Puchar Winanda Osińskiego, uświetniając tym samym wspomniane Dni Olimpijczyka oraz upamiętniając sylwetkę i sportowe dokonania pierwszego olimpijczyka Ziemi Koszalińskiej.

(…) Ponieważ pierwszy bieg – przypomnijmy, rozgrywany jeszcze w czasie stanu wojennego – wywołał ogromne zainteresowanie, zarząd klubu postanowił organizować je w następnych latach, a przełaje zastąpiono bardziej atrakcyjną i widowiskową trasą uliczną. Odtąd biegi rozpoczynano na stadionie, następnie trasa wiodła ulicami miasta, z metą ponownie na stadionie. Pierwszym honorowym starterem był ówczesny dyrektor OSiR, Zygmunt Sawicki.

O Winandzie Osińskim tu:

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto główne: Sławomir Włodarczyk

Foto galeria: Archiwum Państwowe w Koszalinie/Oddział w Szczecinku/S. Włodarczyk