Duńska fabryka Tvilum otworzyła podwoje nad Trzesieckiem

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.09.2016 / Komentarze
Burmistrz: Szczecinek to piękne, zadbane i przyjazne przedsiębiorcom miasto

W czwartek (29.09) w Szczecineckim Klastrze Meblowym miało miejsce doniosłe wydarzenie. Oficjalnie podwoje otworzyła duńska firma Tvilum, która niedawno nad Trzesieckiem uruchomiła produkcję mebli, jak sama określa - dla każdego.

Na uroczystość przybył ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen.

Gości powitał dyrektor firmy Tvilum Andrew Long. W swoim wystąpieniu niezwykle ciepło komplementował zarówno Szczecinek, Szczecinecki Klaster Meblowy jak i szczecineckich pracowników. Firma zatrudnia obecnie blisko 70 osób. Ale jak zapowiedział szef Tvilum, nowe miejsca pracy przy produkcji mebli to tylko kwestia czasu.

Ambasador Mikkelsen w towarzystwie dyr. Longa dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi. Tym samym fabryka duńskiego potentata w branży meblowej - nad Trzesieckiem - stała się faktem

Nim zaproszeni na uroczystość goście ruszyli pośród najnowocześniejsze maszyny, głos zabrał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Jak nam mówił w ostatnim Programie Samorządowym, to dla niego osobiście szczególny dzień i wielka satysfakcja. To właśnie burmistrz praktycznie sprawił, że Duńczycy zjechali nad Trzesiecko. Oczywiście nie stało by się to faktem, gdyby nie wsparcie i pomoc firmy Kronospan.

- Ten dzień ma dla mnie pewien wymiar symboliczny, bowiem jest symbolicznym momentem rozpoczęcia działalności Szczecineckiego Klastra Meblowego - mówił m.in. burmistrz.

- To trudne i obliczone na wiele lat przedsięwzięcie, które ma spowodować, że miasto, którego jestem od jedenastu lat burmistrzem powinno stać się jednym z największych ośrodków przemysłu meblarskiego w Polsce, a może i w Europie. Szczecinek ma wszelkie atuty, by stać się takim właśnie meblowym liderem. Mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną, bardzo dobre otoczenie biznesowe, Urząd Celny, Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, filie kilkunastu banków.

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas podkreślił też, że miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, jest ważnym węzłem kolejowym, leży blisko portów i stosunkowo blisko granicy z Niemcami.

- Miasto jest bezpieczne, ma dobre szkoły oraz wysoki poziom opieki zdrowotnej - kontynuował burmistrz. - Za kilka dni w Szczecinku rozpoczną naukę studenci Wydziału Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym Politechniki Koszalińskiej Absolwenci tego wydziału stanowić będą w przyszłości kadrę kierowniczą dla szczecineckiego przemysłu meblarskiego. Położony na przesmyku między jeziorami pełen zieleni Szczecinek obfituje w wiele atrakcji turystycznych oraz miejsc do codziennej rekreacji. Jest po prostu dobrym miejsce do życia, co dla każdego inwestora powinno być niezwykle ważne. Jednak największą zaletą dla producenta mebli jest obecność w Szczecinku firmy Kronospan, największego na świecie wytwórcy produktów drewnopochodnych. Korzyści płynące z bezpośredniej bliskości producenta płyty meblowej i wykonawcy końcowego produktu, jakim są meble powinny mieć kapitalne znaczenie w rozwoju Klastra Meblowego. Zainstalowanie się w Szczecinku tak dużego producenta, jakim jest duńskie Tvilum, jest sygnałem dla innych producentów i pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość rozwoju przemysłu meblarskiego w naszym mieście.

Burmistrz podkreślił również, że Szczecinecki Klaster Meblowy nie powstałby bez dobrej współpracy miasta i firmy Kronospan.

- Dlatego otwierając w Szczecinku fabrykę Tvilum jeszcze raz dziękuję właścicielowi Kronospanu panu Peterowi Kaindlowi i zarządowi Kronospanu w determinacji w rozwijaniu pomysłu, który zmieni Szczecinek - kontynuował.

- Dziś Szczecinek to piękne, zadbane i przyjazne przedsiębiorcom miasto. Za kilka lat będzie to piękne, zadbane, przyjazne inwestorom miasto mogące szczycić się swoim przemysłem meblarskim.

Po zakończeniu przemówień goście fabryki Tvilum mogli na własne oczy przekonać się jak wyglądają najnowocześniejsze linie do produkcji mebli.

Od siebie dodajmy, że fabryka Tvilum prezentuje się niezwykle okazale. Wydaje się, że niebawem nie będzie w stanie pomieścić się w zajmowanej dziś części 4-hektarowej hali stojącej przy ul. Waryńskiego.

Tvilum to jedna z największych firm meblarskich w Europie. Produkuje meble do biur i domów, łazienkowe, kuchenne, dziecięce i pokojowe. W ubiegłym roku świętowała 50-lecie działalności. W 2014 roku obrót wyniósł 217 mln euro. Wówczas Tvilum wyprodukowała ponad 7 mln sztuk mebli. Ma swoje oddziały produkcyjne i przedstawicielstwa praktycznie na całym świecie, m.in. w obu Amerykach i Rosji. W Danii meble powstają w trzech fabrykach. Zatrudnia w nich około 800 pracowników.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Video/montaż: Andrzej Remus