Domowa granola bez cukru i glutenu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.09.2016 / Komentarze
Dietetyk Anna Englisz poleca wyjątkowo smaczną propozycję na zdrowe śniadania

Polskie śliwki w potrawach to już zapowiedź pięknej, złotej jesieni, którą uwielbiam. Już teraz cieszę się na słoneczne, ale chłodne dni, bo wtedy ciepłe śniadania smakują najlepiej. W jesienne poranki lubię rozpocząć dzień od ciepłego posiłku, dlatego już dzisiaj przygotowałam dla siebie i rodziny spory zapas domowej granoli. Uwielbiamy ją wszyscy. Najczęściej przygotowuję jej więcej i przechowuję szczelnie zamkniętą w szklanym pojemniku. Z powodzeniem można ją przechowywać wiele dni, dlatego nie czekaj aż jesień zapuka do Twoich drzwi, tylko skomponuj składniki i przygotuj zdrową, domową granolę bez cukru i glutenu.

Wiecie już zapewne, że nie jestem miłośniczką gotowych produktów, wolę sama kupić składniki i przygotować w domu zdrowszą wersję. Domowa granola to już kolejna na moim blogu odsłona zdrowego odpowiednika sklepowego produktu wątpliwej jakości. Przygotowanie czegoś zdrowego i smacznego w domu wymaga wysiłku, ale takiego, który się „opłaca”. W przypadku kupowania naturalnych i dobrych jakościowo produktów nie warto oszczędzać. Prędzej czy później złe wybory żywieniowe kończą się wizytami u lekarza i w aptece, co jest kosztowne i to bardziej niż dieta skomponowana z dobrych produktów. Dlatego więcej czasu i wysiłku przeznaczam na to ,co jemy w domu. Nie jestem fanatyczką zdrowego odżywiania i nie kupuję tylko w ekologicznych sklepach. Kieruję się zasadą, aby jeść jak najmniej przetworzoną żywność, z dobrych źródeł, a tym samym zbliżyć się do natury.

W moim domu rodzinnym tak się jadało. Mama kupowała naturalne płatki zbożowe, najczęściej owsiane, nie kupowała słodkich płatków, ani innych „cudownych” pomysłów producentów żywności. Dotyczy to większości produktów. Co ciekawe do dzisiaj owsiankę lubię najbardziej ze wszystkich „płatkowych” posiłków. Natomiast dzisiejszy przepis to pomysł na „owsiankę” w rozbudowanej wersji. Według mnie świetna propozycja dla tych, którzy nie lubią jadać klasycznej owsianki.

Masa całości to 680g, czyli ok 70 łyżek. Wartość odżywcza i wymienniki 1 łyżki to: WW = 0.47, WBT = 0.29, kcal = 46,48, węglowodany = 5.28g, błonnik = 0.44g, białko = 1.12g, tłuszcz = 2.73g, suma wymienników (WM) = 0.77, w tym procent WBT = 38

Składniki:
- 4 szklanki (ok. 400g) płatków owsianych bezglutenowych
- 3/4 szklanki (60g) wiórków kokosowych
- 2 łyżki (20g) ziaren słonecznika
- 2 łyżki (20g) ziaren dyni
- 2 łyżki (20g) migdałów
- 2 łyżki (20g) orzechów nerkowca
- 2 łyżki (20g) nasion chia lub siemienia lnianego
- 5 łyżek (70g) ksylitolu lub erytrolu (można zastąpić modem)
- 1/4 szklanki (50ml) rozpuszczonego oleju, np. kokosowego
- 1/2 szklanki (120ml) wody

Wykonanie:
Ksylitol/erytrol (miód) rozpuść w wodzie, dodaj rozpuszczony olej.
Do drugiej miski wsyp wszystkie suche składniki, dodaj mokre, wymieszaj.
Piekarnik nastaw na 150 st. C bez termoobiegu.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia, wysyp granolę. Piecz przez 30 minut, co 10 minut mieszając.
Po ostygnięciu przesyp granolę do szklanego pojemnika, zamknij szczelnie.

Porady:
Jeżeli nie musisz unikać w diecie glutenu użyj zwykłych płatków górskich.
W zastępstwie ksylitolu/erytrolu możesz zastosować miód lub melasę karobową (w wersji nie dla diabetyka).
Z podanej porcji powstaje duży 1,5l słoik granoli. Bardzo dobrze się przechowuje, dlatego z powodzeniem możesz przygotować jej dużo i trzymać w szczelnie zamkniętym słoiku.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcie: dietetyk Anna Englisz