Związek Powiatów ostro o sytuacji w kraju

Miasto z Wizją / 10.11.2020 / Komentarze
Decyzje rządu są nieprzemyślane, niewykonalne i nieskonsultowane

Zarząd Związku Powiatów Polskich wydał oświadczenie, dotyczące obecnej sytuacji w kraju w kontekście trwającej pandemii koronawirusa. ZPP uważa, że decyzjom podejmowanym w ostatnim czasie zabrakło przede wszystkim konsultacji (m.in. z samorządami), co doprowadziło do tego, że część z nich jest po prostu niewykonalna. Powiaty w swoim stanowisku skupiły się na szkołach, szpitalach, sanepidach oraz domach pomocy społecznej.

Rząd powinien m.in. z samorządami konsultować kolejne obostrzenia czy regulacje prawne związane z przeciwdziałaniem COVID-19 - uważa Związek Powiatów Polskich.

Koronnym przykładem - zdaniem ZPP - są szkoły. Jego zdaniem dyrektorzy szkół już od dawna powinni mieć większą elastyczność w podejmowaniu decyzji dotyczących np. przejścia na naukę zdalną.

Związek zwraca także uwagę m.in. na niejasne oraz często zmieniające się zasady finansowania placówek szpitalnych. Uważa, że brak stabilizacji w tym zakresie ogranicza skuteczność leczenia pacjentów.

Pełna treść stanowiska ZPP:

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Pixabay