Złoty Pociąg przyjedzie do Szczecinka!

Miasto z Wizją / 04.06.2017 / Komentarze
W czwartek 8 czerwca na dworcu PKP przywitamy najnowsze "dziecko" Zachodniopomorskich Przewozów Regionalnych

Najnowszy nabytek Zachodniopomorskich Przewozów Regionalnych - skład Impuls pn. Złoty Pociąg przyjedzie do Szczecinka! Wszystko to w ramach tzw. "Złotego Tygodnia" na torach organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Złoty Pociąg wjedzie na nasz dworzec w czwartek 8 czerwca o godz. 13.51. Do Szczecinka przyjedzie z Koszalina. Po półgodzinnym postoju uda się w drogę powrotną do Kołobrzegu (odjazd o godz. 14.21, przyjazd nad morze o godz. 16.02).

Z tej okazji Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" - z atrakcyjnymi nagrodami.

- Złoty Pociąg już kursuje po Pomorzu Zachodnim! Teraz czas go dorwać – łapcie za telefony, pędźcie na perony i róbcie sobie z nim selfie zanim odjedzie. Zdjęcia umieszczajcie w komentarzach pod tym postem:

Najciekawsze selfie nagrodzimy między innymi bonami o wartości nawet 1000 zł na elektronikę, sprzęt RTV i AGD oraz... przejazdem w kabinie maszynisty. Wybierzemy aż 20 zwycięzców! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 11 czerwca - czytamy w regulaminie.

We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt o wartości 250 mln zł na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, tzw. EZT. W złotych barwach jeździ „Impuls”, który jako pierwszy trafił do naszego regionu.

- Nie planujemy zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej - mówi "Miastu z Wizją" Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Marszałka Województwa.

- Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie. Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów Regionalnych wykonują gigantyczną pracę, mogłyby każdego roku okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Po dostarczeniu 17 pociągów - w 2018 zakończy się proces modernizacji całego taboru województwa. Oznacza to, że za rok wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami. Pomorze Zachodnie będzie pierwszym polskim województwem, któremu to się udało. Ten olbrzymi wysiłek inwestycyjny sięgnie sumy około 770 mln zł, w większości pochodzących z funduszy unijnych.

W ramach ostatniego zamówienia województwo zakupi od firmy Newag łącznie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Umowa zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 sztuk EZT.

Nowo zakupione pojazdy zostaną przeznaczone na obsługę szlaków m.in. ze Szczecina do: Poznania, Kołobrzegu czy Świnoujścia.

Zanim Złoty Pociąg na stałe pojawi się na zachodniopomorskich torach, czeka go złoty tydzień - od 4 do 10 czerwca. Złoty Impuls pojedzie m.in. do Szczecinka.
- Każdy może go upolować, każdy może się nim przejechać. Mam nadzieję, że to będzie wielka atrakcja, która zachęci do korzystania z Przewozów Regionalnych - wyjaśnił Marszałek Olgierd Geblewicz.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie