Zdobycie Szczecinka - fakty i mity

• Tv
Miasto z Wizją / 26.02.2018 / Komentarze
Muzeum Regionalne zaprasza na wykład historyczny Mateusza Zacharewicza

73 lata temu 27 lutego 1945 roku oddziały 32 Smoleńskiej Dywizji Kawalerii Gwardii Armii Czerwonej zdobyły Neustettin. Z tej okazji Muzeum Regionalne zaprasza - we wtorek 27 lutego - na okolicznościowy wykład Mateusza Zacharewicza.

Od siebie dodajmy, że do dziś data zdobycia Szczecinka przez Rosjan budzi spore emocje. Szczecinek jest prawdopodobnie jedynym miastem w Polsce, gdzie mieszkańcy czczą podwójną rocznicę wydarzeń (wyzwolenie, zdobycie) z zimy 1945 roku.

Według historyków oraz ostatnio ujawnionych dokumentów, miasto zostało zdobyte 27 lutego 1945 roku. Meldunek do Moskwy wysłano przed północą naszego czasu. W Moskwie był już 28 lutego. Za czasów PRL uważano, że właśnie w tym dniu Szczecinek został wyzwolony. Tak też do dziś uważa wielu mieszkańców miasta.

Wykład w muzeum rozpocznie się o godz. 12.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Muzeum Regionalne w Szczecinku

Wideo: Neustettin - luty/marzec 1945 rok - Szczecinecki Portal Historyczny im. prof. Dr Karla Tuempla Szczecinek.org