Za wodę i ścieki zapłacimy mniej

Miasto z Wizją / 15.02.2017 / Komentarze
Burmistrz: Jest to kolejny rok z rzędu, kiedy zamiast podwyżki, czeka nas obniżka cen w Szczecinku

To z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców Szczecinka - już wkrótce za wodę i ścieki zapłacimy mniej. Po uprzednim przedstawieniu proponowanych cen radnym Rady Miasta, zacznie obowiązywać nowa taryfa, zgodnie z którą czeka nas obniżka naszych rachunków.

- Jest to kolejny rok z rzędu, kiedy zamiast podwyżki, czeka nas obniżka cen wody i ścieków w Szczecinku – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Trudno w tej chwili powiedzieć, czy podobnie będzie również w innych gminach powiatu szczecineckiego, ponieważ stawki te cały czas są jeszcze wyliczane. Prawdopodobnie na terenie Barwic i Grzmiącej ceny również pójdą w dół.

Zgodnie z nową taryfą obniżka ceny za wodę i ścieki łącznie wyniesie 12 gr za 1 m3. Przypomnijmy. Dotychczas cena wody i ścieków wynosiła 11 zł i 55 gr za 1 m3 (dla porównania w 2015 r. za wodę i ścieki płaciliśmy 11,69 zł). Teraz zapłacimy o 12 gr mniej, czyli 11,43 zł za m3 (3,29 zł za wodę oraz 8,14 zł za ścieki). Dodajmy, że oprócz taryfy, zmieni się także abonament za wodę i ścieki. Nowa proponowana cena będzie niższa o 9 gr.

- Oczywiście są to ceny, które zostaną przedłożone radnym. Rada Miasta tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na to, czy te ceny będą takie czy inne, natomiast jeżeli podważy sposób wyliczenia według obowiązującego algorytmu, to wówczas może żądać zmiany tych cen.

- Nie są to jakieś bardzo znaczące obniżki, ale jest widoczna pewna tendencja. Ona wynika z tego, że spłaciliśmy znaczną część kredytu, który zaciągnęliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. To nie jest też tak, że ta cena cały czas będzie malała. Nie jest wykluczone, że ona w przyszłym roku bardzo nieznacznie pójdzie do góry, żeby potem znowu spadać. To jest dosyć skomplikowany system wyliczenia. W każdym razie w 2017 roku należy się spodziewać obniżki cen wody i ścieków w Szczecinku. Nieznacznej, ale jednak obniżki – dodaje burmistrz.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk