"Wkręć się w historię" wielkim przebojem lata

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.08.2020 / Komentarze
Na wyznaczonych przez SzLOT trasach rowerowych zrobiło się tłoczno

Ładna pogoda za oknami zdecydowanie nie zachęca do spędzania czasu w czterech ścianach. Jednak z powodu pandemii wiele atrakcji i cyklicznych wydarzeń wciąż pozostaje poza naszym zasięgiem. Jednak i na to można znaleźć sposób. Zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem aktywnego wypoczynku. Mieszkańcy naszego miasta i regionu znaleźli na to sposób. Okazuje się, że wyjątkowo chętnie korzystają oni z jednej z tutejszych atrakcji. Co więcej, wymaga ona tylko dysponowania wolnym czasem, odrobiny zapału i… roweru.

Mowa o rozsianych po okolicy trasach rowerowych, które wpisują się w realizowany przez Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną projektu pod nazwą „Wkręć się w historię”.  Przypomnijmy, że w minionym roku SzLOT otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wys. 200 tys. zł na realizację dwóch projektów. Jeden z nich, który już dobiegł końca nosi nazwę właśnie „Wkręć się w historię” i obejmował wyznaczenie, znakowanie oraz uatrakcyjnienie szlaków rowerowych na terenie powiatu szczecineckiego, wiodących śladami II Wojny Światowej i umocnień Wału Pomorskiego. Wielu osobom właśnie taka forma wypoczynku wyjątkowo przypadła do gustu.

- Szlaki rowerowe, które zostały wyznaczone w ramach projektu „Wkręć się w historię” cieszą się sporą popularnością – mówi nam Mariusz Getka, szef Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy Szczecinka, ale także całego powiatu. Można na nich spotkać także przyjezdnych gości. Niektórzy turyści przyznają, że wybrali nasz region na spędzenie urlopu właśnie ze względu na mnogość tras rowerowych. Te oznaczone, które dodatkowo niosą ze sobą walor edukacyjny i przypominają o historii tych miejsc, przyciągają ich najbardziej.

W ramach projektu wyznaczono trzynaście tras o łącznej długości blisko 600 km. Dodatkowo na szlakach usytuowane zostały tablice, na których możemy znaleźć informacje dotyczące historii danego miejsca, obiektów militarnych oraz innych atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu tras.

Wszystkie wspomniane trasy zostały oznakowane w sposób czytelny, z wykorzystaniem biało-czarnych piktogramów z zaznaczonymi numerami szlaków oraz symbolem roweru. Możemy je znaleźć na drzewach, słupach, kamieniach oraz innych elementach architektury. Na szlakach zlokalizowane zostały także tabliczki kierunkowe, wskazujące właściwy kierunek, w którym należy się przemieszczać, a także informacje o pobliskich atrakcjach. Na tablicach informacyjnych umieszczone zostały także kody QR przypisane do każdej z tras. Po ich zeskanowaniu za pośrednictwem naszego telefonu komórkowego zostaniemy przekierowani do odpowiedniej aplikacji oraz konkretnego szlaku.

Wszystkie szlaki znaleźć można na stronie www.szlot.pl/szlaki-rowerowe/. Znajdziemy tu także informacje o długości poszczególnych tras oraz orientacyjnym czasie potrzebnym do ich pokonania.

Tekst: Marzena Góra