Wakacje 1926 roku nad Trzesieckiem

Miasto z Wizją / 14.06.2021 / Komentarze
Po 95 latach jesteśmy ubożsi o okazałe trzcinowisko i dwie wieże

Tak od strony jeziora prezentował się Szczecinek letnią porą 1926 roku. Po 95 latach w tym zakątku miasta niewiele się zmieniło, ale jednak. Przede wszystkim w miejscu skąd z Trzesiecka wypływa rzeczka Niezdobna ubyło trzciny a na brzegu jeziora mamy dziś promenadę - ulubione miejsce spacerów mieszkańców Szczecinka, a nade wszystko zimowy "karmnik" dzikich ptaków bytujących najchłodniejszą porą roku na Trzesiecku.

Dziś nie zobaczymy już wieży wodociągowej z charakterystyczną kopułą, w której mieścił się zbiornik na wodę. Kilka lat temu, ze względów bezpieczeństwa, kopuła została zdemontowana. Niebawem jednak powróci w kształcie obserwatorium astronomicznego.

Do czasów współczesnych nie przetrwały też dwie wieże - na obecnej siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i na Kościele Mariackim.

Mamy rok 2021. Przy zamku i na brzegu wzdłuż obecnej ulicy Mickiewicza nie ma już okazałego trzcinowiska, a na plaży przy odrestaurowanym Zamku Książąt Pomorskich turystów i mieszkańców Szczecinka wita wielka atrakcja - piętrowy pomost.

Ciekawe jak ten zakątek Szczecinka będzie się prezentował za kolejne 95 lat - w roku 2116?

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk