Viktoria Strasse z widokiem na jezioro

Miasto z Wizją / 15.03.2021 / Komentarze
Tak 110 lat temu wyglądała ulica Witolda Pileckiego

Prezentowana pocztówka przedstawiająca ulicę Viktoria Strasse (ujęcie ze wschodu na zachód) pochodzi z 1911 roku. W tle widzimy jezioro Trzesiecko.

Pojawienie się fotografa wzbudzało wówczas spore zainteresowanie. Wszak potrzebował on osób, które mogłyby pozować do zdjęcia. Autor pocztówki namówił dwóch dżentelmenów, by ucięli sobie luźną, krótką pogawędkę. Oczywiście, na pocztówce nie mogło też zabraknąć dzieci.

Trzeba przyznać, że czas nader łaskawie obszedł się z Viktoria Strasse. Zabudowa jednego z ładniejszych traktów ówczesnego Neustettin do dziś pozostała bez większych zmian. Nie ma już bruku, jest asfalt. Dziś nie spotkamy na ulicy Witolda Pileckiego również stylowych drewnianych płotków okalających wiele ówczesnych szczecineckich kamienic i posesji.

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk

Foto archiwalne: Muzeum Regionalne w Szczecinku