Uniwersytet Dzieci i Młodzieży zainaugurował rok akademicki

Miasto z Wizją / 20.10.2019 / Komentarze
Wiedzę z zakresu nauk ścisłych będzie tu zgłębiać kilkuset najmłodszych studentów

Dziś (sobota, 19 października) w Design Center Kronospan miała miejsce kolejna wyjątkowa uroczystość. Rok akademicki zainaugurowali mali studenci Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. Cykliczne spotkania najmłodszych mieszkańców w ramach KUDim to inicjatywa firmy Kronospan, która od kilku lat zaprasza dzieci do udziału w zajęciach i zdobywaniu wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Z kolei zajęcia i wykłady prowadzą wykładowcy Politechniki Koszalińskiej.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku rok akademicki rozpoczęło tu kilkuset młodych studentów. W czasie inauguracji dzieci złożyły uroczyste ślubowanie oraz odebrały indeksy. W sobotniej uroczystości udział wzięły m.in. władze uczelni, przedstawiciele miasta, gminy i powiatu, przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej, a także patrona i organizatora uniwersytetu dziecięcego – Kronospanu. Oczywiście na sali nie mogło zabraknąć również dumnych rodziców.

Prorektor ds. Studenckich prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Królikowski: -  Firma Kronspan wita nas tu już czwarty raz w Koszalińskim Uniwersytecie Dzieci i Młodzieży. Tym samym jest to już czwarta inauguracja nowego roku akademickiego. Liczę na to, że po tych ciężkich zmaganiach naukowych na wykładach i warsztatach, kiedyś przyjdziecie do nas na studia tu w Szczecinku, bo Szczecinek potrzebuje mnóstwo inżynierów do pracy. Te firmy, które się tu osadzają, także przy Kronospanie, szukają pracowników z całej Polski, którzy przyjeżdżają tu pracować, a to dla was jest utworzone i liczę na to, że wszyscy będziecie studiować na kierunku, który jest tu uruchomiony i w przyszłości będziecie wspaniałymi pracownikami i mieszkańcami ziemi szczecineckiej.

- W imieniu burmistrza miasta pana Daniela Raka serdecznie gratuluje uczestnictwa w tak świetnym i naprawdę znakomicie przemyślanym projekcie edukacyjnym – zwrócił się do zebranych gości Tomasz Czuk, dyrektor Komunalnego Centrum Usług Wspólnych. - Większość dzieci, które się dzisiaj tutaj zebrały, to są uczniowie szczecineckich szkół podstawowych, dla których miasto jest organem prowadzącym. Jako że przypadła mi funkcja zarządzania szczecinecką oświatą, jest mi o tyle przyjemnie przemawiać do państwa, że widzę jak tego rodzaju pomysły doskonale wpisują się w szeroką strategię rozwoju szczecineckiej oświaty. Chciałbym serdecznie pogratulować pomysłu wzbogacenia oferty oświatowej Szczecinka i życzyć wszystkim studentom oraz rodzicom przede wszystkim satysfakcji z rozwijania zainteresowań, rozwijania własnej wiedzy i powodzenia w nowym roku akademickim

- Współpraca z Politechniką Koszalińską niejako automatycznie nasuwa tematykę zajęć, dlatego też skupiają się one na zagadnieniach nauk ścisłych – mówi Jakub Piniarski, menedżer ds. personalnych firmy Kronospan. – Naszym celem nie jest wychowanie sobie następnych pracowników, ale chcemy zaszczepić w dzieciach zainteresowanie tymi naukami ścisłymi i pokazać, że wcale nie muszą być one nudne. Jednocześnie chcemy „oderwać” dzieci od tabletów, telewizorów czy komputerów i zachęcić do aktywnego wspólnego poznawania nauki poprzez zabawę.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej z Barwic. Mali studenci mieli okazję wysłuchać także pierwszego wykładu, który poprowadził profesor Tomasz Królikowski.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra