Ulica Koszalińska przejdzie gruntowny remont

Miasto z Wizją / 16.02.2021 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Kiedy miasto stanie się właścicielem tej drogi, jak najszybciej przystąpimy do pracy

Od wielu lat nie było właściwie roku, w którym szczecinecki samorząd nie inwestowałby w miejską infrastrukturę. Oprócz tych dużych inwestycji, jak chociażby przebudowa ulic Dworcowej, ul. Kolejowej i ul. Wiśniowej, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Jeziornej czy dobiegająca końca budowa łącznika pomiędzy ul. Polną i ul. Kołobrzeską. Jednak nie wszystkie miejsca w Szczecinku były tak przyjazne kierowcom. Od wielu lat od generalny remont dopraszała się tzw. „stara” część ul. Koszalińskiej, czyli jej odcinek od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ronda im. Olgi Zawadzkiej (przy skrzyżowaniu z ul. Mierosławskiego). Tu, zwłaszcza zimą oraz w czasie ulewnych deszczy, przejazd był utrudniony a czasami wręcz, z powodu stojącej wody, niebezpieczny. Również w ciepłe dni podróż tą droga nie należy do najprzyjemniejszych z dowodu licznych dziur i nierówności. Teraz się to zmieni.

Ul. Koszalińska, należąca dotychczas do powiatu, wkrótce zmieni właściciela i stanie się drogą miejską. Dzięki temu nowy zarządca – czyli władze Szczecinka – będzie mógł przystąpić do jej gruntownego remontu. Na ostatnim posiedzeniu Rada Powiatu zdecydowała o przekazaniu wspomnianej ulicy miastu. Teraz miejscy radni muszą jedynie również podjąć stosowną uchwałę, co pozwoli na przystąpienie do prac remontowych. To jeden z punktów obrad najbliższej sesji Rady Miasta.

- Wszyscy doskonale wiemy, że jest to jedna z ostatnich dróg w Szczecinku, która wymaga gruntownego remontu, a jej stan pozostawia wiele do życzenia. My jeszcze nie jesteśmy właścicielem tej drogi - mówi wiceburmistrz Maciej Makselon. - Ona była drogą powiatową, natomiast świadomie przejmujemy tą drogę jako samorząd miejski po to, żeby ją jak najszybciej wyremontować i żeby ta część miasta nie straszyła i kierowców, i przechodniów. Jak tylko będziemy dysponowali prawem własnościowym tej drogi, to zlecimy przygotowanie dokumentacji technicznej. Trzeba będzie tam wykonać instalację deszczową, a także wyodrębnić dodatkowe miejsc parkingowych i wykonać oczywiście gruntownego remontu tej drogi.

- Będziemy starali się uzyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na ten cel. Dlatego już teraz zwracam się z prośbą do naszych posłów ziemi szczecineckiej, aby apelowali i dążyli do tego, żeby pozyskać dofinansowanie z tego funduszu. Jest to ostatnia ulica Szczecinka, która wymaga takiego bardzo gruntownego remontu.

Na mocy uchwały powiatowej rady nie tylko ul. Koszalińska przejdzie we władanie miasta. Miasto przejmie również: ul. Staszica (Świątki) na dł. 1,12 km, odcinek ul. Leśnej (dł. - 490 m), Jana Pawła II o dł. ponad 800 m oraz ul. Warcisława IV, Wyszyńskiego i Lipową (na odcinku od ronda im. Kard. Jeża do ul. Wyszyńskiego wraz z rondem) o łącznej dł. ponad 1,6 km.

- W wyniku tych zmian właścicielskich staniemy się właścicielami dodatkowych dróg o długości ok. 12 kilometrów. Obecnie już zarządzamy tymi drogami, aby w tej zimowej aurze można było nimi bezpiecznie przejechać czy przejść. Natomiast na kolejnej sesji Rada Miasta rani mam nadzieję przyjmą stosowną uchwałę, a tym samym zostaniemy właścicielami m.in. ul. Koszalińskiej, i będziemy już mogli przystąpić do pracy, aby jak najszybciej ją wyremontować – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon. /zr/