Ulica 28 Lutego się obroni?

Miasto z Wizją / 11.08.2017 / Komentarze
Radnym spodobał się nasz pomysł. Niewykluczone, że Szczecinek weźmie przykład z Sopotu

Na początku sierpnia w artykule: "Radni zdekomunizują ulice"

napisaliśmy m.in., że Instytut Pamięci Narodowej chce "wyciąć" z planu miasta kolejne dwie ulice. Chodzi o 28 Lutego i Leona Kruczkowskiego. Są ponoć "niesłuszne". Powód? Pierwsza z nich upamiętnia zdobycie Neustettin przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku, druga z kolei sławi pamięć komunistycznego działacza.

Co na to mieszkańcy Szczecinka? W znakomitej większości są przeciwni takim zmianom, a sam pomysł uważają za absurdalny. Szczególnie ci, którzy od wielu lat mieszkają przy ul. 28 Lutego.

Jak się okazuje, jest sposób by "obejść" IPN. Dała temu przykład Rada Miasta Sopotu. W tym nadbałtyckim kurorcie też mieli "radziecką" datę zdobycia miasta - 23 Marca. Co zrobili? Ano pozostawili nazwę a w uzasadnieniu uchwały napisali, że teraz będzie upamiętniać… Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pomysłodawcą ustanowienia takiego dnia był śp. Prezydent Lech Kaczyński. 23 marca 2007 roku parlament węgierski podjął w tej kwestii stosowną uchwałę.

Wówczas podsunęliśmy naszym radnym pomysł, by 28 Lutego zmienić… i zostawić. Z tym, że "nowa" ulica miałaby upamiętniać Dzień Chorób Rzadkich. Jak mówi przysłowie, wówczas wilk byłby syty i owca cała.

- Podoba mi się takie rozwiązanie. Warto się nad nim pochylić - ujawnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" radny Jacek Brynkiewicz, przewodniczący Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego Rady Miasta.

- Jednak decydujące słowo w tej kwestii, ewentualnie podanie nowej nazwy dla obecnej ulicy 28 Lutego to prerogatywa całej Rady Miasta. Niebawem spotkamy sie na komisji, wówczas okaże się jakie rozwiązanie zaproponujemy koleżankom i kolegom na najbliższej sesji. Reasumując: Wydarzeń, które nastąpiły 28 Lutego jest bez liku, łącznie z urodzinami i śmiercią wielu znakomitych osobowości. Wszystko, więc w głowach i rękach naszych radnych. Wówczas firmy "stacjonujące" przy ul. 28 Lutego, również Starostwo Powiatowe a także mieszkańcy unikną nikomu niepotrzebnych wydatków i zgryzot.

Od siebie dodajmy, że zmianą nazw dwóch ulic Rada Miasta zajmie się pod koniec sierpnia. Czasu pozostało niewiele, bo zdekomunizować się musimy najpóźniej do 2 września br.