Uczniowie ZST na stażu we Włoszech

Miasto z Wizją / 05.03.2016 / Komentarze
Projekt: „Staże zagraniczne szansą na rozwój kompetencji w branży samochodowej”

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku goszczą we Włoszech. Odbywają tam staż.

- Pierwsza w tym roku szkolnym grupa uczniów ZST rozpoczęła właśnie staż poza granicami naszego kraju, we Włoszech - mówi "Miastu z Wizją" Anna Wisłocka-Bogdanowicz.

- Uczniowie bardzo pozytywnie zaskoczyli swoich włoskich mentorów. Szymon Schmidt, uczeń klasy III technik pojazdów samochodowych już po pierwszym dniu stażu pracuje, jako samodzielny serwisant. Niespodzianką jest również to, że Szymon wraz z o rok starszym kolegą Danielem Basiewiczem, podjęli się naprawy, na którą nie zdecydował się żaden z Włochów. Do tego certyfikaty uczniów, które już posiadają robią spore wrażenie na serwisantach.

Jak podkreśla A. Wisłocka-Bogdanowicz, Zespół Szkół Technicznych przystąpił do realizacji międzynarodowego projektu mobilności w ramach programu wdrożeniowego pn.: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.

- Projekt jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja - dodaje nasza rozmówczyni.

- Tytuł projektu: „Staże zagraniczne szansą na rozwój kompetencji w branży samochodowej” odzwierciedla jego nadrzędny cel, jakim jest wspieranie uczestników - młodych ludzi w ich edukacji i rozwoju, w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji mających ułatwić osobisty rozwój.

Zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych są odpowiedzią Zespołu Szkół Technicznych na coraz bardziej dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie. ZST, który systematycznie i z powodzeniem wykorzystuje możliwości, jakie otwierają programy unijne pragnie wprowadzić do swojej oferty edukacyjnej formę zagranicznych praktyk zawodowych bardzo popularnych wśród młodzieży szkół zawodowych.

To nie koniec zagranicznych wojaży edukacyjnych szczecineckich uczniów.

- W ramach projektu nauczyciele przedmiotów zawodowych i nauczyciele języków obcych zawodowych oraz uczniowie klas IV, III i II technikum pojazdów samochodowych i klas III i II mechanik - elektromechanik pojazdów samochodowych pojadą na trzytygodniowe staże (praktyki) do Włoch, Niemiec i Czech - ujawnia Anna Wisłocka-Bogdanowicz.

- Wezmą również udział w kursie operatorów wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem spalinowym kończącym się egzaminem.

Zdobyta wiedza i kompetencje zostaną potwierdzone certyfikatami oraz dokumentem Europass - Mobilność oraz uprawnieniami operatorów wózków, które są doceniane respektowane przez krajową i unijną społeczność pracodawców.

Redakcja tekstu: Sławomir Włodarczyk na podstawie relacji Anny Wisłockiej-Bogdanowicz i Piotra Kochańskiego.

Foto: Jacek Kuleszyński