Trzaskowski razy dwa, czyli wybory prezydenckie 2020

Miasto z Wizją / 02.01.2021 / Komentarze
Mieszkańcy Szczecinka opowiedzieli się za Polską nowoczesną, europejską, tolerancyjną, bez podziałów

To było jedno z ważniejszych w mijającym roku wydarzeń politycznych w Szczecinku. Mowa o wyborach prezydenckich. Szczecinek głosował na Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. I to dwukrotnie.

Nim poszliśmy do urn wyborczych (I tura - 28 czerwca, II tura - 12 lipca) w Szczecinku podobnie jak w wielu miastach w Polsce doszło do solidnej awantury.

Przypomnijmy: PiS prąc do wyborów korespondencyjnych w maju zlecił (niezgodnie z Konstytucją RP) procedurę wyborczą Poczcie Polskiej. Ta zażądała od gmin spisu wyborców. Szczecinek powiedział - NIE!

Burmistrz Daniel Rak: Oświadczam, że Miasto Szczecinek nie udostępni danych osobowych mieszkańców. Będziemy działali zgodnie z prawem.

Ostatecznie stanęło na tym, że wybory odbędą się w formie tradycyjnego głosowania. Wyznaczono je na 28 czerwca.

Trzaskowski pokonał Dudę

Tak głosował Szczecinek: Prezydent Warszawy 38,43 proc. - Prezydent RP 36,10 proc.

Znamy już wyniki wyborów prezydenckich w Szczecinku (dane z wszystkich 24 OKW). Nad Trzesieckiem zwyciężył kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskując 38,43 proc. głosów (6947). Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda - 36,10 proc. głosów (6525). Trzecie miejsce na podium przypadło dla Szymona Hołowni - 13,72 proc. (2481). Z kolei na Krzysztofa Bosaka swój głos oddało 6,73 proc. głosujących szczecinecczan (1216). Do wyborów poszła w niedzielę rekordowa ilość mieszkańców Szczecinka - 60,81 proc.

Przed nami II tura wyborów prezydenckich.

**********

Uśmiechnięci ludzie w pięknym mieście

Kandydat na Prezydenta RP, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o Szczecinku

- Dziękuję za zaproszenie. Miałem okazję żeby zobaczyć wasze miasto, żeby zobaczyć jak jest piękne, ile rzeczy udało się tutaj zrobić - mówił do mieszkańców Szczecinka R. Trzaskowski.

- Muszę w tym miejscu powiedzieć jedno. Na pewno nie damy sobie zabrać tej dumy z tego, co udało się zrobić przez ostatnie 30 lat. Oglądałem miasto i tak się zastanawiałem, co tu jeszcze można poprawić? Wszystko jest właściwie zrobione tak, że można tylko pozazdrościć. Pozostał tylko dworzec. Trzeba dalej rozmawiać z PKP, żeby wreszcie oddali to, co jest własnością Szczecinka, oddali dworzec w ręce prawdziwych gospodarzy. Apel do PKP - oddajcie dworzec tym, którzy z takich miejsc potrafią robić prawdziwe perełki.

- W Szczecinku jest fantastycznie. Ta atmosfera, te uśmiechy, ta nić porozumienia, to jest absolutnie coś, co powiedzie nas do zwycięstwa - zapewniał Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podziękował też mieszkańcom Szczecinka za oddane na niego głosy w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

**********

Mieszkańcy Szczecinka poszli powtórnie do urn wyborczych 12 lipca.

Szczecinek wybrał prezydenta

Trzaskowski po raz drugi pokonał Dudę. W II turze 57,49% do 42,51%

Podczas niedzielnego głosowania mieszkańcy Szczecinka opowiedzieli się za Polską nowoczesną, europejską, tolerancyjną, bez podziałów. Dali temu wyraz w głosowaniu. Nad Trzesieckiem ponownie wygrał Prezydent Warszawy, kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Zagłosowało na niego blisko 11 tys. mieszkańców Szczecinka - 57,49%.

Urzędujący Prezydent RP i zwycięzca wczorajszych wyborów prezydenckich Andrzej Duda otrzymał nieco ponad 8 tys. głosów - 42,51%. Frekwencja w Szczecinku była bardzo wysoka. Do urn wyborczych poszło blisko 65% uprawnionych do głosowania.

Rafał Trzaskowski wygrał też wybory na Pomorzu Zachodnim (58,66% - 41,34%) oraz m.in. w gminach Borne Sulinowo i Biały Bór W pozostałych jak i w powiecie zwyciężył Andrzej Duda.

Reasumując: Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim - o czym zdaje się szybko zapomniał - o przysłowiowy włos, a od spektakularnej porażki dzieliło go naprawdę niewiele i to mimo iż od samego początku był zdecydowanym faworytem w wyścigu do prezydenckiego fotela i nic nie wskazywało, że losy jego prezydentury będą się ważyły do ostatniej chwili.