Trwają prace na kolejowych ulicach

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 14.11.2019 / Komentarze
Remont ciągu komunikacyjnego "przy dworcu" za 8,5 mln zł. Koniec robót latem 2020 roku

Około 8,5 mln zł kosztuje gruntowny remont tzw. kolejowego ciągu komunikacyjnego, czyli ulic: Dworcowa, Kolejowa, Wiśniowa. Prace trwają od września. Generalny wykonawca inwestycji (firma ZUT Jan Bańkiewicz) się spieszy, bo tylko w tym roku ma do przerobienia 3 mln zł.

Na razie nie ma utrudnień w ruchu, budowlańcy pracują głównie na poboczu ulic. M.in. żywota dokonał budyneczek nieczynnego od dłuższego czasu baru, stojącego w sąsiedztwie przystanku autobusów Komunikacji Miejskiej, vis a vis dworca kolejowego.

By inwestycja ruszyła (jest realizowana przy wsparciu funduszy rządowych) Rada Miasta musiała urealnić wydatki, tzn. dołożyć do inwestycji 2,5 mln zł. Radni (jednogłośnie) uczynili to na sesji pod koniec sierpnia. Wówczas burmistrz Daniel Rak podjął decyzję o realizacji inwestycji.

- Ona jest nam bardzo potrzebna. Odciąży, bowiem ruch na rondzie przy zbiegu ulic: Pilskiej, Gdańskiej i Dworcowej. Na dworzec bez problemu będzie można dojechać od ul. Sikorskiego. Teraz to jest duży problem - powiedział "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

- Były trzy przetargi, oferty taniały, dobrze się stało, że nie zrezygnowaliśmy. Uważam, że lepszej ceny nie jesteśmy już w stanie uzyskać. Reasumując, przed nami intensywna praca przez najbliższy rok. W tym roku mamy do przerobienia 3 mln zł. Czas realizacji inwestycji to 12 miesięcy.

Łączna długość objętych planowaną przebudową ulic wraz z ich infrastrukturą techniczną wynosi około 700 metrów. Zakres prac obejmuje m.in. przebudowę dróg wraz z budową stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, przebudowę placu przed dworcem PKP, budową miejsc postojowych dla taksówek, przystanku dla wysiadających i wsiadających dla autobusów Komunikacji Miejskiej, miejsc postojowych dla autobusów PKS oraz publicznej toalety miejskiej na placu przydworcowym PKP. Na całym odcinku planowanej inwestycji powstanie też nowa kanalizacja deszczowa.

Inwestycja jest realizowana przy wsparciu funduszy rządowych z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk