Trasą bunkrów Poligonu Gross Born

Miasto z Wizją / 10.09.2020 / Komentarze
Rowerzyści mają do dyspozycji nowy niezwykle atrakcyjny szlak

Turystyka rowerowa stała się wizytówką nie tylko Szczecinka, ale również Pomorza Zachodniego i Powiatu Szczecineckiego. W ostatnim czasie opisujemy wiele przedsięwzięć organizacyjnych w realizacji tego przedsięwzięcia, przede wszystkim śledzimy budowę tras rowerowych w regionie.

Kolejna, niezwykle atrakcyjna trasa rowerowo - piesza otworzyła się w borneńskich lasach. Przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną, Nadleśnictwo Czarnobór oraz samorządy - Powiat Szczecinecki i Gminę Borne Sulinowo nosi nazwę: „Po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI”.

- Ten liczący prawie 8 km szlak wiedzie po obiektach militarnych służących nazistom do podnoszenia sprawności bojowej przed inwazją na Polskę, która była początkiem II wojny światowej - mówi "Miastu z Wizją" szef SzLOT-u Mariusz Getka.

- Budowle, pomimo upływu czasu są zachowane w bardzo dobrym stanie. Amatorów pieszych wędrówek powinno zainteresować  wejście na  znajdującą się w pobliżu Skotną Górę - najwyższy szczyt powiatu szczecineckiego. Widoki, które się z niej roztaczają będą rekompensatą za trud włożony w przejście całego szlaku.

Dziś (czwartek 10.09) miała miejsce uroczystość otwarcia szlaku. Przybyła na nią członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

- Urząd Marszałkowski dąży do tego, by region Pomorza Zachodniego był znany nie tylko przez mieszkańców naszego województwa. Robimy wszystko by był znany w całej Polsce i poza granicami naszego kraju - mówiła A. Bańkowska.

- My stawiamy na takie inwestycje, które wspierają lokalne grupy oraz mieszkańców małych miejscowości. Na nich nam szczególnie zależy. (…) To co dziś widzimy, ten szlak pieszo rowerowy, to jest właśnie ta przyszłość która, jestem przekonana, spowoduje, że nie tylko mieszkańcy Szczecinka będą odwiedzać borneńskie lasy, ale również mieszkańcy innych regionów naszego kraju. Bardzo nam na tym zależy, dlatego też wsparliśmy przedsięwzięcie finansowo.

W czasie uroczystego otwarcia głos zabierali też goście: Starosta Krzysztof Lis, burmistrz Bornego Sulinowa Dorota Chrzanowska i Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek Sławomir Cichoń.

Szczegóły trasy i mapy (pdf) szlaku „Po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI” można pobrać ze strony internetowej: www.szlot.pl