Teren wokół bunkra zostanie zrewitalizowany

Miasto z Wizją / 30.07.2020 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Chcemy wzmocnić turystykę militarną, a teren Muzeum Wału Pomorskiego ma duży potencjał

W minionym tygodniu w Szczecinku gościł przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Na zaproszenie władz miasta przyjechał dyrektor współpracy terytorialnej i promocji. W spotkaniu wzięli udział także m.in. Prezes stowarzyszenia opiekującego się naszym szczecineckim bunkrem, Piotr Letki, prezes SzLOTu Mariusz Getka, wiceburmistrz Dorota Rusin-Hardenbicker oraz wiceburmistrz Maciej Makselon.

Jednym z głównych punktów wizyty przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego było odwiedzenie „naszego” B-Werka zlokalizowanego przy ul. Kościuszki. To właśnie ten obiekt był tematem ponad godzinnej rozmowy pomiędzy urzędnikami i prezesami.

- Rozmawialiśmy o tym, jaką nasz szczecinecki bunkier i to co w nim jest posiada wartość historyczną. Ale przede wszystkim rozmawialiśmy o potencjale, który jeszcze można rozbudować turystycznie. Pytaliśmy o jakie wsparcie możemy się ubiegać w Urzędzie Marszałkowskim na ten cel oraz z jakich źródeł czerpać dofinansowanie – mówi wiceburmistrz Maciej Makselon.

- Cała koncepcja wzmocnienia tej turystyki militarnej na bazie tego naszego B-Werka jest taka, żeby to, co jest w bunkrze sprofesjonalizować. A powstało tam przecież bardzo fajne muzeum.  Ale chcemy również pomyśleć o takim bardziej profesjonalnym i szerszym zagospodarowaniu terenu dookoła bunkra. Tam jest jeszcze bardzo dużo przestrzeni, aby mógł tam powstać m.in. parking z prawdziwego zdarzenia, sanitariaty, ale również taka zamknięta część ekspozycji.

- Szczecinek jak wiadomo leży w szlaku umocnień Wału Pomorskiego. Nasz B-Werk był jednym z ważniejszych punktów oporu, jest w bardzo dobrym stanie. To, że został odkopany i pokazanie, jak wielka jest to budowla, jest naszym atutem i myślę, że mamy zarówno potencjał, jak i pomysł na to, żeby ten teren zagospodarować i stworzyć taką fantastyczną atrakcję turystyczna nie tylko Szczecinka, ale również regionu i województwa

- To było dobre spotkanie, a zarys koncepcyjny przypadł do gustu przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk