Szkoła Muzyczna na urodziny „dostała” nowe skrzydło budynku

• Tv
Miasto z Wizją / 30.10.2016 / Komentarze
Jubileuszowe uroczystości z okazji 55-lecia istnienia placówki trwały przez cały dzień

28 października okazał się bardzo ważną datą dla szczecineckiej Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga. Dziś w murach szkoły miała miejsce krótka uroczystość, w trakcie której oficjalnie otwarto nowe skrzydło budynku, w którym kształcą się młodzi muzycy. Nie był to jednak jedyny powód do świętowania. Otwarcie obiektu połączone zostało bowiem z obchodami 55-lecia istnienia placówki. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się poranną mszą świętą w Kościele Mariackim. Po mszy, w auli szkoły, dyrektor Muzeum Regionalnego Irek Markanicz wygłosił prelekcję na temat historia edukacji muzycznej w Szczecinku.

Dalsza część uroczystości odbyła się po południu. Wzięli w niej udział m.in. starszy wizytator szkolnictwa Renata Chranowska-Sosin, burmistrz Daniel Rak, starosta Krzysztof Lis, przedstawicielka Rady Rodziców Marzena Nowacka oraz przewodniczący Dariusz Siubdzia, wykonawca Marcin Sikorski z firmy KNC oraz konsorcjant – firma spadochroniarz reprezentowana przez Waldemara Piotrowskiego, koordynator inwestycji Ernest Kłosowski, wicedyrektor szkoły Agnieszka Orłowska, byli i obecni nauczyciele oraz oczywiście uczniowie.

- Jest to dla nas wyjątkowy moment, ponieważ była to bardzo ważna inwestycja dla bezpieczeństwa szkoły – powitał gości dyrektor szkoły Włodzimierz Piesiak. – Konieczność budowy nowego skrzydła podyktowana była wymogami bezpieczeństwa pożarowego w szkole oraz zasadami bezpieczeństwa BHP. Te ciągi komunikacyjne, które do tej pory tutaj funkcjonowały, one nie mogły istnieć w tym kształcie właśnie ze względu na przepisy.

Jak przyznał Włodzimierz Piesiak, cała inwestycja została zrealizowana w tempie ekspresowym i trwała blisko 1,5 roku. - W marcu powstał projekt, w maju ogłosiliśmy pierwszy, a w sierpniu drugi przetarg, we wrześniu już był wyłoniony wykonawca, a 15 października rozpoczęły się pierwsze prace na placu budowy, które 30 września zostały zakończone. Budowa pochłonęła sporą sumę pieniędzy, bo 3 mln. Zł, które w całości zostały „wyłożone” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Przede wszystkim chciałbym pogratulować tego, że tyle osób włączyło się w to przedsięwzięcie, dzięki czemu dziś możemy przebywać w tak pięknym obiekcie – zwrócił się do obecnych gości wiceburmistrz Daniel Rak. - Trzeba również pogratulować projektantowi oraz wykonawcom. Oglądałem ten obiekt już parę dni temu i uważam, że jest to bardzo dobrze wykonana inwestycja. Mam nadzieję, że będzie ona z powodzeniem służyła uczniom i nauczycielom. Dodatkową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest połączenie tej nowoczesnej bryły z zabytkowym obiektem Szkoły Muzycznej. Każdy taki projekt wzbudza wiele kontrowersji i powoduje różnego rodzaju komentarze. Ja jestem zwolennikiem odważnych rozwiązań i mam nadzieję, że wszyscy tutaj się przyłączycie do mojej opinii, że ten obiekt nie tylko wygląda dobrze, a co najważniejsze, jego funkcja sprawi, że będzie on bezpieczniejszy.

Wiceburmistrz  Daniel Rak złożył także dyrektorowi szkoły oraz jej pracownikom życzenia z okazji kolejnego, 55-ego jubileuszu, gratulując dotychczasowych osiągnięć i życząc kolejnych sukcesów. Do słów tych przyłączył się także starosta Krzysztof Lis, wręczając Włodzimierzowi Piesiakowi prezent w postaci grafiki przedstawiający budynek placówki. - Po latach chudych, nadeszły lata tłuste dla Szkoły Muzycznej. To bardzo dobrze, ponieważ wszyscy czerpiemy z tego, co nam dzisiaj oferuje Szkoła Muzyczna w tej wysokiej kulturze. To jest niesamowite rozwiązanie projektowe, bardzo odważne i myślę, że możecie być państwo dumni zarówno z tych rozwiązań, jak i z wykonawstwa. 55 lat funkcjonowania szkoły to niesamowita historia. To ogromne ilości osób, które kształciły się w tej szkole.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, a tym samym otwarciu nowego skrzydła szkoły, goście mieli okazję zwiedzić nowy obiekt. Następnie w auli szkoły, z recitalem fortepianowym wystąpił Piotr Nowak, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Dalsze obchody odbyły się już w kinie Wolność, gdzie miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Odbył się również Koncert Jubileuszowy, w trakcie którego przed publicznością wystąpił szczecinecki Young Big Band pod dyrekcją Marcina Jaczewskiego oraz Szczecinecka Mała Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Giłki.

Tekst: Marzena Góra

Foto: M. Góra/A. Remus