Szczecinek ma program „Kawka 3”

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 06.04.2017 / Komentarze
Umowa została podpisana. Z kasy WFOŚ trafi do nas 0,5 mln złotych

Szczecinek w poprzednich latach był jednym z niewielu miast w Polsce, które skutecznie realizowało program „Kawka”, mający na celu likwidację niskiej emisji i uciążliwości z nią związanych. Polegał on głównie na likwidowaniu starych pieców opalanych węglem i zastąpieniu ich innymi nowoczesnymi źródłami energii cieplnej. Jednak po dwóch edycjach program – dotychczas dofinansowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – został wstrzymany przez obecny rząd. Teraz z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który wyraził chęć finansowego wsparcia tej inicjatywy.  

We wtorek, 4 kwietnia w szczecineckim ratuszu miało miejsce podpisanie stosownej umowy, którą parafowali prezes zarządu WFOŚ Jacek Chrzanowski oraz burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Tym samym do Szczecinka trafi 500 tys. zł, dzięki którym możliwe będzie kontynuowanie tego programu nad Trzesieckiem. Dotychczas – podczas dwóch poprzednich edycji – dzięki realizacji „Kawki” w Szczecinku zlikwidowano 1240 przydomowych palenisk. Teraz liczba ta wzrośnie o ponad pięćdziesiąt kolejnych.

- „Kawka 3” jest kontynuacją wcześniejszych programów, jednak już z nieco innym rodzajem współfinansowania – mówi wiceburmistrz Daniel Rak. - Wcześniejsze programy były realizowane przez NFOŚ, jednak z przyczyn politycznych program ten został wstrzymamy, pomimo tego, że przynosił wymierne korzyści z likwidacji uciążliwości związanych z niską emisją. Kiedy jeszcze nie było tego programu i niewiele mówiło się o smogu, mieszkańcy sami walczyli o to, żeby likwidować swoje przydomowe paleniska i podłączać się do MEC-u.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, wyrażając uznanie dla tego programu, postanowił go wesprzeć i tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców chcących dysponować bardziej optymalnymi, bezobsługowymi i ekologicznymi źródłami energii. Podpisana we wtorek umowa mówi o tym, że WFOŚ będzie współfinansował realizację tego programu w kwocie 500 tys. zł. Drugie tyle będą musieli „wyłożyć” beneficjenci, bowiem program zakłada udzielenie im dofinansowania na poziomie 50 proc – kontynuuje nasz rozmówca.

Okazuje się, że w Szczecinku nie brakuje mieszkańców – wspólnot mieszkaniowych oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości – chcących zastąpić swoje przydomowe paleniska bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Do ratusza wpłynęły 53 wnioski od osób fizycznych oraz od trzech wspólnot, które wyraziły chęć skorzystania z tego programu. Kolejnych trzech potencjalnych beneficjentów oczekuje także na liście rezerwowej.
- Mam nadzieję, że kolejna edycja „Kawki” również zakończy się sukcesem. Wiemy o tym, że zjawisko smogu jest uciążliwe. Możemy dziś obserwować, jak ten smog dokucza mieszkańcom dużych miast. Mam nadzieję, że w naszym mieście to zjawisko już nie powróci, a poprzez konsekwentną politykę eliminacji tych źródeł ciepła sami sobie pomożemy i przyczynimy się do lepszego powietrza w Szczecinku – dodaje wiceburmistrz.

Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym (6.04) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk