Stopień Alfa i CPR Bravo także w Szczecinku

Miasto z Wizją / 25.07.2016 / Komentarze
System alarmowy na Światowe Dni Młodzieży

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży odbywającymi się w Krakowie, w całej Polsce (od 20 lipca do 1 sierpnia), również w Szczecinku, obowiązuje pierwszy stopień alarmowy Alfa oraz drugi stopień alarmowy CRP Bravo.

- Wszystko, co wynika z zarządzeń Premiera Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje również w Szczecinku - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" Andrzej Wasąg, kierownik Referatu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Co oznaczają oba kryptonimy, czyli pierwszy stopień alarmowy Alfa oraz drugi stopień alarmowy CRP Bravo?

- Ten pierwszy wprowadza się w związku z podejrzeniem zdarzenia terrorystycznego, a drugi w związku z groźbą ataku na państwowe systemy teleinformatyczne - wyjaśnia A. Wasąg.

O wprowadzeniu obu systemów na terenie kraju zdecydowała Premier Beata Szydło. Potrwają one do północy w poniedziałek 1 sierpnia.

- Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia - mówi A. Wasąg. - Organy administracji państwowej, jak np. Urząd Miasta w Szczecinku, są zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Jesteśmy też zobligowani na bieżąco przekazywać informacje służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków czy samochodów oraz sprawdzić instalacje alarmowe, przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.