Stara, schorowana lipa dokonała żywota

Miasto z Wizją / 12.02.2017 / Komentarze
Tadeusz Chruściel (PGK): Musimy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Szczecinka

Pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej systematycznie powadzą cięcia starych drzew rosnących w Parku Miejskim. Niedawno usunięto solidnej wielkości klon rosnący w sąsiedztwie Hotelu "Residence" i pomostu na Trzesiecku.

Dziś (wtorek 14.02) w sąsiedztwie stanicy wędkarskiej przy ul. Kilińskiego żywota dokonała okazała lipa. Jak się dowiedzieliśmy, potężne drzewo było okazałe tylko z nazwy.

- U nasady, w pobliżu systemu korzeniowego lipa była zarażona grzybem. W każdej chwili mogło tam dojść do tragedii - mówi "Miastu z Wizją" Tadeusz Chruściel, wiceprezes PGK.

- Dłużej już nie mogliśmy czekać, nie mięliśmy, bowiem żadnej pewności, że lipa przetrwa tegoroczne lato. Przy najmniejszym podmuchu wiatru mogła runąć powodując tragedię. Tym bardziej, że nadjeziorna promenada w tym miejscu jest pełna spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy. Nie możemy igrać z bezpieczeństwem naszych mieszkańców.

Jak powiedział nam T. Chruściel, służby PGK systematycznie porządkują teren Parku Miejskiego i usuwają uschnięte i chore drzewa.

- Musimy to uczynić jeszcze przed okresem lęgowym ptaków - podkreśla nasz rozmówca. - Gdy się spóźnimy to takie drzewa trzymać się będą podłoża na przysłowiowe "słowo honoru".

T. Chruściel powiedział nam również, że każde usunięte drzewo zostanie zastąpione świeżymi nasadzeniami.

- W tym roku na terenie miasta, również w Parku Miejskim posadzimy około 150 drzew. Ale nie tylko my. Młode drzewa sadzić będzie także firma Kronospan w ramach tegorocznej edycji akcji "KronoDrzewko".