Seniorzy otrzymali 50 opasek ratujących życie

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.01.2020 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: W najbliższym czasie będziemy starali się wygospodarować środki na sfinansowanie kolejnych 20 opasek dla seniorów

W Szczecinku ruszył właśnie program teleopieki dla seniorów. To jedna z przedwyborczych obietnic obecnego burmistrza Daniela Raka, która również doczekała się realizacji. Pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone w budżecie na 2020 rok. Dziś (poniedziałek, 20 stycznia) część seniorów, którzy zostali zakwalifikowani do programu, gościli w ratuszu. Otrzymali oni także urządzenia oraz przeszli krótki kurs korzystania z opasek ratujących życie.

- 50 seniorów może już korzystać ze specjalnych opasek, które umożliwiają wezwanie pomocy w nagłych przypadkach – mówi burmistrz Daniel Rak. - Dziś duża część z uczestników programu przeszła szkolenie zorganizowane w Urzędzie Miasta. W budżecie zabezpieczyliśmy środki na finansowanie 50 opasek. Po przeprowadzeniu akcji rekrutacyjnej wiemy, że do programu zgłosiło się 70 osób. Już teraz zapowiadam, że w najbliższym czasie będziemy starali się wygospodarować środki na sfinansowanie 20 brakujących opasek dla seniorów.

Przypomnijmy, że program teleopieki skierowany jest do osób w wieku 70+, które są samotne, niepełnosprawne, niesamodzielne, zagrożone zasłabnięciem lub upadkiem. W uzasadnionych przypadkach będą mogli z niej skorzystać również seniorzy w wieku minimum 60 lat, a każda z takich sytuacji będzie rozpatrywana indywidualnie.

- Usługa teleopieki ma na celu udzielenie wsparcia osobom w podeszłym wieku, samotnym, niepełnosprawnym i niesamodzielnym. Usługa w szczególności dedykowana jest osobom, które ze względu na stan zdrowia zagrożone są zasłabnięciem lub upadkiem np. z powodu cukrzycy, schorzeń kardiologicznych lub neurologicznych – czytamy w regulaminie świadczenia usługi.

Teleopieka obejmuje m.in. całodobowy monitoring osoby objętej usługą, przyjmowanie zgłoszeń SOS, udzielanie wsparcia polegającego na wezwaniu właściwych służb (lekarza rodzinnego, pomocy doraźnej, karetki pogotowia, straży pożarnej, policji czy rodziny). Usługa także zapewnia udzielenie wsparcia psychicznego w sytuacji zagrożenia do czasu przybycia odpowiednich służb lub osób.

Tekst: Marzena Góra