Sejmik wspiera kobiety na Pomorzu Zachodnim

Miasto z Wizją / 30.01.2021 / Komentarze
Radny Jakub Hardie-Douglas: Bezprecedensowy wyrok pseudo trybunału niweczy wypracowany lata temu kompromis aborcyjny

Po wczorajszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską przez Warszawę i wiele innych polskich miast przetoczyły się protesty zorganizowane przez Strajk Kobiet.

Dziś (czwartek, 28 stycznia) do sytuacji w jakiej po wczorajszej wolcie tzw. Trybunału Konstytucyjnego znalazły się kobiety odniósł się Sejmik zachodniopomorski. Radni na wniosek radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej podjęli uchwałę "Stanowisko Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wspierające kobiety na Pomorzu Zachodnim".

W uchwale czytamy, m.in.:

Sejmik Województwa. Zachodniopomorskiego w odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zabierającego kobietom prawo do decydowania o własnym losie w dramatycznych życiowych sytuacjach, solidaryzuje się z kobietami na Pomorzu Zachodnim, które manifestują w obronie prawa wyboru i decydowania o własnym życiu.

W obliczu zagrożenia wielu kobiet na Pomorzu Zachodnim, które mogą znaleźć się w dramatycznej sytuacji, nie tylko życiowej, ale i formalno-prawnej, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego uważa, że należne jest im wsparcie.

W związku z powyższym, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wnioskuje do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o przeznaczenie kwoty 100 tys. zł na opracowanie oraz realizację przez organizacje pozarządowe programu pn. „Program wsparcia kobiet na Pomorzu Zachodnim" polegającego m.in. na pomocy prawnej i psychologicznej dla kobiet dotkniętych skutkami wprowadzonego prawa.

Apelujemy także do innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa zachodniopomorskiego o podejmowanie podobnych działań.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 17 radnych, 8 radnych wstrzymało się, a 5 było nieobecnych.

Zapisy uchwały skomentował radny Sejmiku Jakub Hardie-Douglas.

- Bezpardonowe działania organów polskiego państwa, w tym w szczególności ostatni wyrok oraz jego publikacja przez tzw. pseudo Trybunał Julii Przyłębskiej ograniczają podmiotowość polskiej kobiety, jej prawa oraz narażają na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia samych kobiet - mówi "Miastu z Wizją" J. Hardie-Douglas.

- Bezprecedensowy wyrok pseudo trybunału niweczy wypracowany lata temu kompromis aborcyjny. Nie mam wątpliwości, że to celowe działanie, którego zasadniczym celem jest dalsza eskalacja społecznych niepokojów i utrwalanie społecznych podziałów. Są one partii rządzącej na rękę.

Tekst: Sławomir Włodarczyk