Ruszyła naprawa wieży kościoła Mariackiego

Miasto z Wizją / 23.09.2016 / Komentarze
Remont zabytku za kilkaset tysięcy złotych

O tym, że wieża Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest w złym stanie technicznym, było wiadomo, co najmniej od kilku lat. Doszło nawet do tego, że odpadające fragmenty budowli powstałej w latach 1905-1908 zaczęły zagrażać wiernym - fragmenty cegieł po prostu spadały na dół.

Postanowiono, więc zabezpieczyć główne wejście do kościoła. Wczesna wiosną ubiegłego roku zaczęło je "strzec" specjalne zadaszenie składające się m.in. z siatki.

Prowizoryczne zabezpieczenie nie mogło pomóc ponad 100-letniej wieży. Czas był najwyższy by rozpocząć jej remont. Tym bardziej, że przeprowadzone wcześnie badania wieży nie pozostawiły, co do takiego działania żadnych wątpliwości.

Pierwszy etap prac remontowych właśnie ruszył. Wcześniej wzdłuż (na wysokości) blisko 80-metrowej wieży przy jej ścianie zachodniej stanęło rusztowanie.

Pierwszy etap prac renowacyjnych polegających głównie na naprawie i wymianie zmurszałych cegieł, wymiany części dachówek i uzupełnieniu popękanych tynków potrwa do początku listopada br. Ich koszt to około 80 tys. zł.

Dalsze prace renowacyjne wieży kościoła będą uzależnione od posiadanych środków finansowych. Ich całkowity koszt szacuje się wstępnie na około pół miliona złotych.

Pieniądze, którymi obecnie dysponuje parafia, pochodzą m.in. ze składek wiernych, od prywatnych darczyńców oraz firm szczecineckich, dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Funduszu Kościelnego.

Na zdjęciach w galerii, m.in. stan kościelnej wieży w 2015 roku.