Ruszają przetargi na autobusy elektryczne i wypożyczalnie rowerów

Miasto z Wizją / 17.08.2017 / Komentarze
Burmistrz: Nowe pojazdy pojawią się na ulicach Szczecinka najpewniej w połowie przyszłego roku. Wówczas już większość naszej floty będzie elektryczna, bardzo ekologiczna i bardzo oszczędna w eksploatacji

W lutym do Szczecinka dotarła dobra wiadomość, na którą z niecierpliwością czekali zarówno samorządowcy, jak i pracownicy Komunikacji Miejskiej oraz pasażerowie regularnie korzystający z usług przewoźnika. Miasto otrzymało pokaźne dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych oraz wprowadzenie sieci wypożyczalni rowerów. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zaakceptował wynik konkursu, w którym Szczecinek otrzymał dofinansowanie zarówno na zakup 10 autobusów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania, jak i na sieć wypożyczalni rowerów, które zostaną zlokalizowane przy przystankach autobusowych. Dofinansowanie pochodzić będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Zachodniopomorskiego.

W międzyczasie miejski przewoźnik wraz z pasażerami i kierowcami przetestowali trzy tego typu pojazdy, co z kolei pozwoliło na ustalenie specyfikacji pojazdów, które finalnie miałyby jeździć po ulicach Szczecinka. Wiadomo już, że nowe autobusy przyjadą do nas w połowie przyszłego roku. Lada dzień Komunikacja Miejska ogłosi przetarg na ich zakup.

- Całe przedsięwzięcie opiewa na kwotę 25 mln zł. Z tego prawie 18 mln zł pochodzić będzie ze środków RPO. Ponadto Komunikacja Miejska, która jest tutaj inwestorem, odzyska vat. Także możemy mówić o kwocie ok. 20,5 mln zł – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Kwota ta obejmuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych, ale także uruchomienie jedenastu stacji ładowania, z czego jedna będzie przeznaczona dla samochodów osobowych, których zapewne będzie coraz więcej w Polsce. Z przyjemnością mogę już zakomunikować, że w najbliższy piątek zostanie ogłoszony przetarg na zakup dziesięciu w pełni elektrycznych autobusów.

Nowe pojazdy będą miały długość 12 metrów i będą musiały pomieścić co najmniej 70 osób, z czego przynajmniej 22 miejsca będą siedzące. Autobusy będą także wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia – m.in. biletomaty bezgotówkowe, w których będzie można zakupić bilet przy pomocy m.in. telefonu komórkowego. Będą posiadały także kamery rejestrujące to, co dzieje się w pojeździe czy wyświetlacze ledowe informujące o tym, gdzie obecnie się znajdujemy. Nowe autobusy będą ponadto kompatybilne z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej.

- Jednym z wymogów zawartych w przetargu jest to, że producent musi dać siedmioletnią gwarancję na akumulatory. Ponadto pojazd na jednym ładowaniu akumulatora ma przejechać co najmniej 160 km. Dodatkowym czynnikiem, który umożliwi prawdopodobnie to, że na jednym ładowaniu również zimą będzie można przejechać te 160 km jest to, że autobusy mają być zaopatrzone w webasto. Będzie to jedyny element spalinowy w postaci niewielkiego silniczka, który ogrzeje autobus zimą. Ogrzewanie z energii elektrycznej zimą spowodowałoby znaczne skrócenie dystansu, jaki pojazd mógłby pokonać na jednym ładowaniu, a to się wtedy przestaje opłacać.

- Okres rozstrzygnięcia przetargu wynosi 9 miesięcy, czyli jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to najprawdopodobniej nowe autobusy trafią do Szczecinka w czerwcu przyszłego roku. Wówczas już większość naszej floty będzie elektryczna, bardzo ekologiczna i bardzo oszczędna w eksploatacji – dodaje burmistrz.

Jednocześnie przy niemal każdej wiacie zlokalizowana zostanie wypożyczalnia rowerów miejskich, dzięki której mieszkańcy otrzymają alternatywny sposób przemieszczania się pomiędzy przystankami, jak również – po wyjściu z pojazdu – możliwość przetransportowania się jednośladem do danego miejsca. Komunikacja Miejska do końca sierpnia ogłosi także przetarg na 22 takie wypożyczalnie. Każda z nich zostanie połączona z nowymi, multimedialnymi wiatami przystankowymi. Przetarg ma dotyczyć zakupu 150 rowerów. Po uruchomieniu wypożyczalni cena za skorzystanie z roweru ma być bardzo symboliczna i wynosić 50 gr za pierwszą godzinę korzystania z jednośladu.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra/Comdrev