Rowerem pośród jezior i lasów

Miasto z Wizją / 29.12.2020 / Komentarze
Szlak rowerowy do Bornego Sulinowa z opóźnieniem

O budowie drogi rowerowej łączącej Szczecinek z Bornem Sulinowo piszemy dość często, na bieżąco. Ta długo wyczekiwana przez miłośników turystyki rowerowej inwestycja realizowana będzie w ramach Szlaku Rowerowego "Pojezierzy Zachodnich".

Niestety, inwestycja nieco się opóźnia, m.in. ze względu na brak finansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Trzeba też dokonać zmian w projekcie budowy drogi, na odcinkach przebiegających przez tereny Lasów Państwowych.

- Jeżeli chodzi o odcinek Borne Sulinowo - Krągi (długość 2,6 km, wartość projektu około 3 mln zł) dokumentacja jest już gotowa. Posiadamy też zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - mówi "Miastu z Wizją" Wanda Nowotarska, kierownik biura ds. komunikacji rowerowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

- Planowany odcinek nie dochodzi do m. Krągi i kończy się przed nią na drodze leśnej (dalej szlak będzie biegł lasem). Z uwagi na wyczerpaną alokację z Regionalnego Programu Operacyjnego odcinek został złożony do RFIL i nie uzyskał dofinansowania.

Jeżeli chodzi o odcinek Krągi - Szczecinek (długość 16,7 km z czego odcinek inwestycyjny - 4,5 km, szacunkowa wartość inwestycji około 4,4 mln zł), to na tym odcinku powstanie szlak rowerowy a nie samodzielna droga rowerowa.

- Odcinek w większości poprowadzi istniejącymi drogami leśnymi oraz drogami gminnymi wspólnie z ruchem pojazdów – nie będzie to ścieżka rowerowa - ujawnia Wanda Nowotarska.

-  Jest więc ukierunkowany na turystów rowerowych i nie będzie stanowił dojazdu do miejsc pracy/nauki czy sklepów. Budowane będą trzy odcinki inwestycyjne ok. 2,3 km drogi rowerowej i drogi leśnej na terenie Lasów Państwowych, ok. 1,8 km drogi dojazdowej do pól oraz ok. 400 m drogi gminnej.

- Obecnie na ten odcinek trwają uzgodnienia z Lasami Państwowymi. Konieczne było wprowadzenie dużych zmian projektowych. W wyniku dalszych uzgodnień, zachodzą kolejne zmiany w projekcie, m.in. konieczność dokonania nowych pomiarów geodezyjnych, projektowanie nowych rozwiązań, itp. Zgodnie z zawartym  aneksem do umowy, nowym terminem wykonania dokumentacji jest 30 czerwiec 2021 rok.

- Prace przy realizacji tej inwestycji rowerowej powinny ruszyć w 2022 roku. Mam nadzieję, że uzyskamy dofinansowanie z nowej perspektywy finansowej RPO na lata 2021-2027 - mówi nam radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas.

Warto tez dodać, że w planach przy realizacji inwestycji pn. Szlak Rowerowy "Pojezierzy Zachodnich" jest budowa drogi rowerowej z Łubowa do Bornego Sulinowa.  Długość odcinka inwestycyjnego to 9,2 km, wartość projektu 8,15 mln zł.

- Dokumentacja na ten odcinek jest gotowa, posiadamy pozwolenie na budowę - kończy Wanda Nowotarska.

Szeroko na ten temat, również o przebiegu poszczególnych szlaków rowerowych na Pomorzu Zachodnim pisaliśmy w artykułach:

oraz o podpisaniu listu intencyjnego na realizację tej inwestycji: