Rolnicy zebrali plony, nastał czas świętowania

Miasto z Wizją / 17.09.2016 / Komentarze
Dożynki w Stepieniu

Rolnicy w powiecie szczecineckim (choć jeszcze nie wszyscy) zebrali tegoroczne plony. Dziś (sobota 17 września) przyszła pora świętowania. W Stepieniu w Gminie Biały Bór trwają Dożynki Powiatowo - Gminne.

Po mszy dziękczynnej w miejscowym kościele pw. Chrystusa Króla, uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na plac imprezowy przy miejscowym jeziorze. Tam starostwie dożynek, państwo Anna i Robert Grzywaczowie ze Świerszczewa, przekazali bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna staroście szczecineckiemu Krzysztofowi Lisowi, przewodniczącej Rady Powiatu Dorocie Chrzanowskiej i burmistrzowi Białego Boru Pawłowi Mikołajewskiemu.

Samorządowcy podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud i ciężką pracę, po czym ruszyli do gości, by podzielić się kromką chleba.

- To był dla nas szczególnie trudny rok - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" Robert Grzywacz, Starosta Dożynek, na co dzień również szef zachodniopomorskiego PSL.

- Zimą nie było pokrywy śnieżnej, wiosną temperatury często spadały poniżej zera. Wymroziło nam dużo upraw. W tym miejscu warto zaznaczyć, że aura np. w porównaniu z powiatem sławieńskim nieco oszczędziła szczecineckich rolników. Tam była klęska, gro rolników do tej pory nie zebrało.

Na nasze pytanie, czy rząd pomoże rolnikom, prezes R. Grzywacz odpowiedział:

- Mam nadzieję, że tak. Jeżeli pomaga innym grupom społecznym czy związkom zawodowym, powinien też pomóc nam - rolnikom. Jakiekolwiek wsparcie będzie wprost bezcenne.

Na dożynkowej arenie było, co niemiara. Swoje muzyczno - wokalne umiejętności zaprezentowała Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej ze Sławna. Jest wystawa rolniczo - gospodarcza, są stoiska z ekologiczną żywnością i rękodziełem.

To nie wszystko. Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej pokazał swoje umiejętności. Ci, którzy chcieli sprawdzić, czy mają celne oko mogli postrzelać na strzelnicy przygotowanej przez ASG Szczecinek.

Są też atrakcje dla dzieci, czyli konkursy, gry i zabawy przygotowane przez organizatorów.

Ni mogło też zabraknąć pokazów fryzjerskich i kuchni Księcia Warcisława IV oraz wystawy sprzętu ratowniczego, w tym szpitala mobilnego. Ta ostatnia atrakcja została połączona z kolejną, bardzo pożyteczną - pokazami i nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowanej przez członków Ochotniczej Grupy Ratowniczej TADMED ze Szczecinka oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Po południu też wielkie atrakcje, m.in.: „Rzut podkową”, konkurs z zasad BHP, prezentacje artystyczne gmin powiatu szczecineckiego, turniej sportowo-rekreacyjny samorządów powiatu z udziałem wójtów i burmistrzów pn. „Młócka", „Pchnięcie kostką słomy na odległość", „Przepychanie balotów” oraz występ zespołu Witrohon.

Dożynkowe szaleństwo zwieńczy wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Rolnictwa, nagród w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” i w zawodach „Rzut Podkową" oraz nagród w konkursach: najsmaczniejszy napój lokalny powiatu szczecineckiego 2016, najsmaczniejsza potrawa lokalna powiatu szczecineckiego 2016, Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych oraz Turnieju sportowo -rekreacyjnego samorządów powiatu szczecineckiego.

Przed zmrokiem organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną pod gwiazdami. Impreza potrwa do godz. 23.