Raport z wielkiej budowy cz. 13

• Tv
Miasto z Wizją / 25.10.2017 / Komentarze
Obwodnica przerobiła już ponad 62 mln zł. Pieniądze trafiają do szczecineckich firm

Trwa budowa wschodniego obejścia miasta w ciągu drogi ekspresowej S11. Na bieżąco monitorujemy działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wiadomości dotyczące postępu prac na 12-km szlaku przyszłej szczecineckiej obwodnicy można przeczytać w naszych cyklicznych artykułach: "Raport z wielkiej budowy".

Zakres prac jest imponujący i z tygodnia na tydzień coraz większy. Prowadzone są one w kilku miejscach, głównie w okolicy ul. Leśnej, gdzie w przyszłości powstanie węzeł "Szczecinek Wschód" oraz wiadukty nad torami kolejowymi na szlakach: Szczecinek - Słupsk i Szczecinek - Chojnice.

Nie ma się, zatem co dziwić, że zaawansowanie finansowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rośnie niemal z dnia na dzień. Na koniec września budowa szczecineckiej obwodnicy przerobiła już astronomiczną - porównując np. do miejskich inwestycji - kwotę 62 mln zł, co stanowi 23,15 proc. kwoty kontraktowej (budowa obwodnicy ma pochłonąć ponad 323 mln zł - dop. red.). Część z tych pieniędzy trafia do szczecineckich firm - podwykonawców generalnego wykonawcy budowy obwodnicy konsorcjum firm Eurovia Polska - Warbud.

Jak poinformowała GDDKiA, na placu budowy pracowali nie tylko drogowcy, ale też archeolodzy. Prowadzone były również roboty przygotowawcze - wycinka drzew i krzewów oraz karczowanie terenu.

W ramach robót drogowych prowadzone były roboty związane ze zdjęciem warstwy ziemi urodzajnej, wykonaniem wykopów z wywozem, wymianą gruntu, wykonaniem nasypów, stabilizacją gruntów podłoża oraz budową przepustów.

Z kolei w ramach robót mostowych kontynuowano rozbiórkę wiaduktu WD1 (wiadukt na Bugno), a na obiekcie K2 (stacja kolejowa Szczecinek Chyże) wykonywano wymianę gruntu oraz zbrojono ławy fundamentowe.

W budowie są też wiadukty nad torami do Słupska i Chojnic. Przyczółki pod budowę kolejnego wiaduktu powstają w sąsiedztwie ulicy Leśnej a kilkaset metrów dalej budowane jest przejście dla zwierząt - S11 biec będzie tam górą.

Coraz częściej występują też utrudnienia dla mieszkańców Szczecinka i nie tylko. Droga na Bugno jest zamknięta i trzeba korzystać z objazdu i przejścia przez tory. Wielkimi krokami zbliżają się też utrudnienia w ciągu ul. Słupskiej (DK20). To tam ma powstać węzeł drogowy "Szczecinek Miasto". Czy budowniczowie obwodnicy całkowicie wyłączą "dwudziestkę" z ruchu - okaże się niebawem. Do tego nasila się ruch ciężkich pojazdów ulicami miasta, szczególnie Narutowicza, 1 Maja, Słupską i Kaszubską.

Tekst/foto/video: Sławomir Włodarczyk

Montaż: Marzena Góra