Ranking na topie. Szczecinek w czołówce województwa

Miasto z Wizją / 01.06.2017 / Komentarze
Zestawienie zamożności polskich gmin

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował zestawienie dot. dochodu podatkowego na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju.

Jak podkreślają twórcy rankingu, za bazę posłużyły publikowane, co roku przez Ministerstwo Finansów wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, tzw. wskaźnik G. Podstawą wyliczeń resortu były dane o finansach gmin.

Jak w tym zestawieniu wypada Szczecinek? Całkiem przyzwoicie. Co prawda wśród wszystkich gmin (miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich) zajmujemy 594 miejsce w kraju (154 miejsce w grupie "gminy miejskie") na 2478 sklasyfikowanych samorządów, ale z tego tytułu nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów. Wiele dużych ośrodków miejskich zajmuje odległe pozycje ustępując małym gminom, głównie uzdrowiskowym w górach i letniskowych leżących nad Bałtykiem.

Szczecinek ze wskaźnikiem G-1472,06, wśród gmin miejskich na Pomorzu Zachodnim plasuje się na wysokim 6. miejscu. Przed nami tylko: Świnoujście (280 miejsce w kraju), Szczecin (327), Koszalin (371), Kołobrzeg (387) i Wałcz - 531 miejsce w kraju.
Jak wynika z danych MF, dochody najbogatszej gminy w Polsce - Kleszczowa, są ponad 80-krotnie większe od wpływów podatkowych najbiedniejszego samorządu - Radgoszczy.