Rajd Breslau Poland 2017 pojedzie przez Szczecinek!

• Tv
Miasto z Wizją / 07.06.2017 / Komentarze
26 czerwca w naszym mieście organizatorzy zaplanowali Show Start rajdu. Zawodnicy będą obozowali tu przez cztery dni.

Coroczny terenowy Rajd Breslau Poland to obecnie największa nieograniczona licencjami sportowymi impreza terenowa w Europie, która od ponad 20 lat skupia miłośników terenowych wypraw i prawdziwej przygody w typie off-road w jej „czystej” postaci. Kurz, błoto, przeprawy przez podmokłe i błotniste tereny, pokonywanie leśnych szlaków i zacięta rywalizacja to to, co od samego początku przyciąga wszystkich fanów tego typu wypraw do udziału w rajdzie. Jak mówią o nim sami organizatorzy „Tym, czym Rajd Dakar jest na pustyni, tym Rallye Breslau – Poland jest w Europie”. Co więcej, aby w nim wystartować wystarczy… mieć samochód i sporo zacięcia.

Jak się dowiedzieliśmy, jeden z odcinków trasy tegorocznej edycji rajdu będzie wiódł przez Szczecinek! Tu także swój camp będzie miało 150 załóg biorących udział w rajdzie. To jednak nie koniec niespodzianek. Organizatorzy rajdu 26 czerwca zaproszą mieszkańców na Plac Kamińskiego, gdzie odbędzie się pokazowy „Show Start” zawodników. Spotkają się oni z mieszkańcami także na os. Zachód na terenie byłego poligonu w sąsiedztwie placu koncertowego, gdzie przed wyruszeniem w trasę zafundują nam pokazową pętlę. Zawodnicy będą u nas gościć najpewniej przez cztery dni.

- Na poniedziałek, 26 czerwca zaplanowaliśmy Show Start, na który już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców. Każdy może przyjść, popatrzeć i uczestniczyć w tym wydarzeniu razem z nami – mówi nam Zbyszko Gaik, jeden z organizatorów rajdu. – Ale będzie można nas spotkać nie tylko na Placu Kamińskiego. Planujemy pojawić się również na dawnym poligonie na os. Zachód, gdzie chcemy zrobić taką pokazową pętlę. Mogę już zdradzić, że będziemy mieli swój camp kilka kilometrów od Szczecinka. Później zawodnicy wyruszą już teren.

- Będziemy również przemieszczać się po terenach gminy i nadleśnictwa Miastko i Bobolice. Łącznie zawodnicy maja do przejechania w terenie 2 300 km. Startujemy na Poligonie Drawskim, skąd przyjedziemy do was. Prawdopodobnie do Szczecinka zostaniemy przetransportowani samochodami na teren campu, gdzie będziemy obozować przed 3-4 dni. Stad już lasami pojedziemy do Drawska Pomorskiego na poligon. Także zrobimy takie kółko – kontynuuje Zbyszko Gaik.

Jak dodaje, jest to obecnie największa w Europie tego typu impreza. - Chcielibyśmy, aby była ona porównywalna z Dakarem, jeśli chodzi o ilość załóg. Obecnie tych załóg mamy ok. 150, począwszy od motocyklistów, przez quady, samochody osobowe, ciężarówki do 7,5 tony ciężarówki i powyżej tej wagi. Impreza ta ma charakter międzynarodowy, a co za tym idzie biorą w niej udział załogi z całej Europy, ale też z innych zakątków świata. Mieliśmy już zawodników m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii czy z Kuwejtu. Z roku na rok impreza ta przybiera coraz szerszą formę – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy, że kolejna duża rajdowa impreza odbędzie się w Szczecinku pod koniec września. Wówczas w naszym mieście rozpocznie się VI Runda „Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych” (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Przygotowania do Rajdowych Mistrzostw Polski nabierają tempa")

Tymczasem zapowiedź tego, co czeka zawodników podczas tegorocznej edycji Rajdu Breslau Poland, możemy już teraz podejrzeć na trailerze zapowiadającym całą imprezę.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Pablo Baraldi