Radni nie chcieli na wakacje. Dwie godziny dyskusji o… ruderze

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 27.06.2016 / Komentarze
Pożegnanie dyrektor MJOO. Przewodnicząca przerwała obrady! Powód? Zabrakło kworum

Na sesjach Rady Miasta nic się nie zmieniło. Wytrwale pracują kamery telewizyjne, więc niektórzy radni czują się w swoim żywiole.

Tak też było podczas dzisiejszych (poniedziałek 27 czerwca) obrad. Dyskusja, często zażarta - bez żadnych przerw trwała aż 4 godziny. I pewnie na tym by się nie skończyła, gdyby nie kuriozalna sytuacja. Otóż w czasie zadawania kolejnego pytania przez radnego Jacka Pawłowicza, na sali… zabrakło kworum - pozostało zaledwie 10 radnych. Przewodniczącej Katarzynie Dudź nie pozostało nic innego jak zamknąć obrady.

Sesja rozpoczęła się miłym akcentem. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, radni oraz urzędnicy ratusza pożegnali odchodzącą na zaopatrzenie emerytalne długoletnią dyrektor Miejskiej Jednostki Obsługi Oświaty Joannę Powałkę. Były ciepłe słowa, list gratulacyjny od burmistrza, kwiaty i podziękowania.

Po załatwieniu spraw regulaminowych, radni podjęli uchwały w sprawie dokonania zmian w tegorocznym budżecie miasta

pisaliśmy o tym w artykule:  

http://miastozwizja.pl/budzet-szczecinka-rosnie-w-sile

oraz zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2016-2025.

W dalszej części obrad rada w formie podjęcia uchwał zdecydowała m.in. o: zwolnieniu z podatku od nieruchomości strzelnicy sportowej zarządzanej przez Szczecineckie Bractwo Kurkowe, zasadach udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym lub znajdującym się na terenie miasta, przekazaniu przez miasto w drodze darowizny na rzecz Powiatu Szczecineckiego prawa własności nieruchomości oraz o nieodpłatnym nabyciu w trybie komunalizacji nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. 

Radni podjęli również uchwały m.in. w sprawie: zbycia nieruchomości stanowiących własność miasta, zmiany uchwały Nr XXIV/220/2016 Rady Miasta Szczecinek z 16 maja 2016 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Pilska-2”, regulaminu przyznawania stypendiów uczniom i studentom za osiągnięcia w nauce, sporcie i dziedzinach artystycznych oraz ogłoszenia jednolitego tekstu uchwały w sprawie Statutu Miasta Szczecinek.

Zupełnie niespodziewanie temperaturę na sali obrad podniósł punkt porządku dnia w sprawie skargi rodziny mieszkającej przy ul. Koszalińskiej - w lokalu przeznaczonym do rozbiórki.

W projekcie uchwały napisano m.in., że Państwo B.B i S.B reprezentowani przez adwokata Filipa Sztukiela wezwaniem z dnia 7 czerwca 2016 r. wezwali do usunięcia naruszenia prawa poprzez usunięcie oznaczenia znajdującego się w części graficznej uchwały Nr XXXIX/363/06 Rady Miasta Szczecinek z dnia 5 czerwca 2006 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Wiatraczna II".

Wzywający zarzucili, że zapis planu zagospodarowania przestrzennego we wskazywanej przez nich części tj. o przeznaczeniu budynku położonego na działce 252/13 do rozbiórki jest sprzeczny z prawem, ponieważ, w ich ocenie, stan techniczny budynku zajmowanego przez wzywających na cele mieszkalne na podstawie umowy najmu, nie uzasadnia rozbiórki, dlatego, że spełnia on wymagania Prawa budowlanego. W sprawie jego stanu technicznego nie toczyło się żadne postępowanie przed inspektorem nadzoru budowlanego a przeznaczenie budynku do rozbiórki ma charakter dowolny.

Dyskusja o tym czy miasto, burmistrz, jego zastępca i urzędnicy ratusza - zdaniem opozycji - nie naruszyli prawa, trwała 2 godziny. Padło wiele gorzkich słów, a niektóre wypowiedzi radnych przez ich adresatów nazywane były pomówieniami. Ostatecznie po… dwugodzinnym "wałkowaniu" sporu radni doszli do wniosku, że problemem zajmie się Komisja Rozwiązywania Problemów Społecznych RM.

Dodatkowym punktem obrad, wprowadzonym do porządku dnia tuż po rozpoczęciu sesji była prezentacja polityki gospodarowania zasobami mieszkaniowymi ZGM-TBS, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania wspólnot mieszkaniowych dofinansowaniem na remonty budynków. Prezentację przedstawił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. W jej podsumowaniu poddał pod ocenę rady pomysł, by na 2-3 lata zamrozić w Szczecinku wysokość opłat za czynsz.   

Sprawozdanie burmistrza, informacja przewodniczącej Rady Miasta oraz wnioski i zapytania radnych zakończyły obrady.

Jak już pisaliśmy, w pewnym momencie gorącej dyskusji, podczas zadawanie kolejnego pytania przez radnego Jacka Pawłowicza z ugrupowania "Razem dla Szczecinka"… na sali obrad zabrakło kworum. Ostało się jedynie 10 radnych. Wobec takiego faktu, przewodnicząca rady Katarzyna Dudź zamknęła obrady.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Andrzej Remus/Sławomir Włodarczyk

Video/montaż: Andrzej Remus