Psia ciężarówka cieszyła sie dużym zainteresowaniem

Miasto z Wizją / 31.05.2017 / Komentarze
We wtorek mobilne centrum Fundacji Ewy Naworol pojechało w dalszą trasę po Polsce

Blisko trzy tygodnie temu, 11 maja na placu Kamińskiego zaparkowała pokaźnych rozmiarów ciężarówka. To właśnie tu najmłodsi (i ci nieco starsi) mieszkańcy niemal każdego dnia mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy na temat zwierząt – ich zachowań, sposobów postępowania z czworonogami czy metod, jak bronić się przed ich ewentualnymi atakami. W rozsuwanej naczepie „ukryło” się bowiem  mobilne centrum szkoleniowe Fundacji Ewy Naworol, które codziennie gościło nawet kilkuset uczniów szczecineckich szkół. To tu dzieci mogły dowiedzieć się wielu przydatnych informacji właśnie na temat postępowania ze zwierzętami. Przedstawiciele fundacji przyjechali do naszego miasta na zaproszenie szczecineckiej Straży Miejskiej, która od wielu już lat kładzie nacisk na edukację najmłodszych w zakresie obcowania ze zwierzętami. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. We wtorek, 30 maja różowa ciężarówka opuściła Szczecinek. Zanim jednak to się stało, przedstawicielom fundacji udało się spotkać z kilkoma tysiącami mieszkańców.

- Każdego dnia w specjalnie przygotowanej naczepie przeprowadzane były szkolenia dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Łącznie zostało przeszkolonych ponad 2700 osób. Zajęcia, które przeprowadziły pani Katarzyna Woźniak oraz pani Anna Rytwińska dotyczyły profilaktyki pogryzień oraz ataków przez psy – mówi spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze szczecineckiej Straży Miejskiej. - Uczestnicy uczyli się również bezpiecznego obcowania i komunikacji z czworonogami, a także udzielania im pierwszej pomocy. Po szkoleniu wszyscy już wiedzieli, czym należy karmić psy, a czego nie można im podawać. Dzieci ćwiczyły także bezpieczną pozycję „żółwia”, która chroni w przypadku ataku czworonoga. Uświadamiano im także, że pies to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Trzeba po nim sprzątać, wyprowadzać na spacery nawet podczas brzydkiej pogody, odpowiednio o niego dbać. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał książeczkę wydaną przez fundację, za pomocą której można utrwalić zdobytą wiedzę oraz pamiątkowe balony.

Jak przyznaje spec. Paulina Peciak-Nazarewska, z porad skorzystać mogli również dorośli właściciele psów. - Każdego dnia po zajęciach przychodzili ze swoimi czworonogami, aby zasięgnąć porad oraz wskazówek odnośnie najróżniejszych kwestii związanych ze zwiearzakami - kontynuuje. Pani Katarzyna Woźniak towarzyszyła nam także podczas Pikniku Trzech Osiedli oraz obchodów Dnia Samorządowca w Wielofunkcyjnej Placówce Pomocy Rodzinie. Podczas tych imprez udzielała porad w sprawie czworonogów oraz uczyła udzielania pierwszej pomocy dla zwierząt.

Miłym akcentem wieńczącym cykl szkoleń były podziękowania, jakie najmłodsi mieszkańcy – dzieci z Przedszkola „Miś” złożyły przedstawicielom fundacji za przybycie do naszego miasta oraz ogromny i bezinteresowny wkład w szkolenia. - Oczywiście to dopiero początek nawiązanej współpracy i mamy pewność, że charakterystyczna amerykańska ciężarówka jeszcze nie raz zawita w nasze rejony. Sami wolontariusze powiedzieli, że będą miło wspominać pobyt w Szczecinku – dodaje nasza rozmówczyni - Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować za duże wsparcie, jakiego udzielili nam dyrektor OSiR-u pan Maciej Makselon, Eugeniusz Nowak, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz pani Danuta Kadela ze szczecineckiego schroniska dla zwierząt oraz wszystkim uczestniczącym w akcji.

Tekst: Marzena Góra
Foto: spec. Paulina Peciak-Nazarewska