Przyszli zwiedzać, woleli się kłócić

• Tv
Miasto z Wizją / 14.09.2016 / Komentarze
W szczecineckim szpitalu gościli miejscy i powiatowi radni

We wtorek, 13 września na zaproszenie przewodniczącej RM Katarzyny Dudź, prezesa szczecineckiego szpitala Radosława Niemca oraz dyrektora ds. medycznych Marka Ogrodzińskiego w placówce gościli miejscy i powiatowi radni. Celem wizyty było zapoznanie się z danymi dotyczącymi bieżącego funkcjonowania szpitala. Jednym z punktów spotkania była również wizyta na poszczególnych oddziałach, gdzie wciąż prowadzone są lub dobiegają końca tegoroczne sztandarowe inwestycje szpitala.

Zgromadzonych w sali konferencyjnej gości przywitał Radosław Niemiec, który swoje wystąpienie rozpoczął od przedstawienia krótkiej prezentacji dotyczącej funkcjonowania placówki. Chwilę później na gospodarza spotkania posypał się grad pytań od radnych opozycji. W efekcie kilkuminutowa prezentacja przerodziła się w ponad godzinną wymianę zdań pomiędzy opozycją a władzami szpitala.

Dodajmy, że chwilę wcześniej w tym samym miejscu odbyła się nadzwyczajna, wyjazdowa sesja RM (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Ekspresowa sesja Rady Miasta” http://miastozwizja.pl/ekspresowa-sesja-rady-miasta). Jednak pomimo jej zakończenia zdawać by się mogło, że obrady wciąż trwają, bowiem tego typu „wymiany ognia” znane są przede wszystkim właśnie z sesji Rady Miasta. Tym samym kurtuazyjna wizyta przeobraziła się w słowne potyczki rodem z ratuszowej sali. Pozostali obecni na sali radni kilkukrotnie próbowali zakończyć tę dyskusję, jednak opozycja raz po raz zarzucała gospodarzy kolejnymi pytaniami.

- Dlaczego my, jako radni, którzy celujemy pytania, np. ostatnio wysłaliśmy do pana pytanie dotyczące kosztów firm zewnętrznych, czyli na co idą pieniądze do firm zewnętrznych. Pan nie chce nam tych informacji udzielić – stwierdził Jacek Pawłowicz. W odpowiedzi prezes placówki zauważył: - To, że pan nie uzyskuje odpowiedzi, która pana satysfakcjonuje, to nie znaczy, że pan odpowiedzi nie uzyskał. Usługa obca wg polskiego prawa, to jest m.in. usługa pielęgniarki i usługa lekarza, to są dane osobowe, dane wynikające z kontraktów, dane wynikające z zachowania przeze mnie, jako spółki prawa handlowego, informacji w tajemnicy. Na te pytania, na które możemy dać odpowiedź, wielokrotnie odpowiedzi udzielaliśmy.

Z kolei Marcin Bedka dopytywał o to, czy prowadzone są jakieś rozmowy pomiędzy szpitalem a starostwem powiatowym dotyczące przejęcia przez placówkę terenów należących do powiatu. Radnego interesowała także informacja dotycząca czasu oczekiwania na uzyskanie pomocy pacjentom zgłaszającym się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zdzisław Miechowiecki poruszył temat związany z dostępnością do usług medycznych oraz odczuciami mieszkańców i pacjentów. Andrzej Grobelny natomiast dopytywał o kierunek rozwoju i to, czy przy szpitalu powstaną nowe poradnie. Jednak cała rozmowa przebiegała w dosyć „gęstej” atmosferze, co spowodowało, że powiatowa radna Joanna Pawłowicz zaapelowała do wszystkich o wzajemny szacunek.

- To nasze spotkanie przerodziło się w konferencję prasową na temat negatywnych przypadków, które przecież zdarzają się w każdym szpitalu – zauważył Zdzisław Miechowiecki. - Tu pracują ludzie, człowiek jest omylny. Chciałbym, aby moi koledzy, którzy w tej chwili próbują otrzymać informacje na temat poszczególnych przypadków, może wycofali się z zadawania takich szczegółowych pytań. Porozmawiajmy o przyszłości i o tym, w jaki sposób my, radni, możemy wesprzeć swoją pracą szpital.

Po ponadgodzinnej dyskusji zarówno prezes szpitala, jak i radna Grażyna Kuszmar poprosili o przygotowanie osobnego spotkania poświęconego właśnie wątpliwościom i pytaniom radnych, proponując jednocześnie, aby skupić się na celu wizyty, czyli zwiedzeniu poszczególnych oddziałów. Jednak i to nie ucięło kolejnych pytań. Dopiero wyjście z sali części radnych przerwało dyskusję.

Tym samym goście mogli udać się na remontowane oddziały, aby poznać zakres już wykonanych prac oraz dowiedzieć się nieco więcej o inwestycjach. Radni odwiedzili Szpitalny Oddział Ratunkowy, całkowicie wyremontowany Odział Intensywnej Opieki Medycznej, a także mieli okazję sprawdzić, jak prezentuje się jedna z najważniejszych inwestycji, czyli Oddział Pediatryczny.

Tekst, foto: Marzena Góra