Przymiarki do "nowego" Szczecinka i obchodów 700 urodzin miasta

Miasto z Wizją / 27.04.2024 / Komentarze
To było 15 lat temu!

Piętnaście lat temu - w kwietniu 2009 roku - szczecinecka wiosna (jak się okazało w następnych latach - to już wieloletnia tradycja) rozpoczęła się inwestycjami.

Zakończyły się opóźnione roboty na budowie osiedla domków socjalnych przy ulicy Polnej. W iście rekordowym tempie rósł kompleks handlowy w sąsiedztwie Wieży św. Mikołaja przy deptaku - obecna Galeria Handlowa "Hosso". Z ziemi „wyszła” też hala sportowa przy I LO im. ks. Elżbiety. Budowę zakończono w 2010 roku.

Robotnicy kończyli również ostatnie prace przy galerii handlowej w miejscu dawnego "Blaszaka". Nowy obiekt o wdzięcznej nazwie "Aria" został otwarty 9 kwietnia. 2009 roku. Raźno posuwały się również roboty przy adaptacji na mieszkania byłego koszarowca przy ulicy Kościuszki.

Wiosna pracowali też drogowcy. Połatali niemiłosiernie (wówczas) dziurawą ulicę Polną. Na nowy dywan bitumiczny oczekiwała również ul. Piłsudskiego. Latem miała ruszyć przebudowa ul. Szczecińskiej w ciągu drogi krajowej nr 20, a dosłownie za kilka dni - pierwsza w Szczecinku "schetynówka", czyli przebudowa ul. Mierosławskiego.

W kwietniu dowiedzieliśmy się również o decyzji, że Szczecinek otrzyma tzw. małą obwodnicę miasta. Zaplanowano, że budowa ponad 2 km arterii łączącej ul. Kołobrzeską z drogą wojewódzką nr 172 Szczecinek – Barwice, biegnącą przez były poligon wojskowy, ruszy w roku 700 urodzin Szczecinka - 2010. Ostatecznie prace rozpoczęto rok później.

Wiosną 2009 roku w Szczecinku nie tylko budowano, remontowano i planowano. Łowili też wędkarze Koła PZW „Jesiotr”. Za arenę zawodów "Pstrąg 2009" wyznaczyli sobie rzekę Gwdę w okolicy „trzech mostków”, w pobliżu Drawienia. Wędkarskie zmagania wygrał Marek Dywizjusz. Jego pstrąg ważył 1,42 kg i mierzył 54 cm.

Jak wspomnieliśmy, w kwietniu 2009 roku ruszyła pierwsza w historii miasta "schetynówka", czyli przebudowa ul. Mierosławskiego. U jej zbiegu z ulicami Kościuszki i Polną powstały (do jesieni) dwa ronda.

Tydzień przed robotniczym świętem 1 Maja w Szczecinku hucznie otwarto Sezon Nawigacyjny 2009. Jego ozdobą była parada środków pływających. Korowód otwierały statki "Bayern" i "Księżna Jadwiga". Było też mnóstwo innych, nie tylko wodnych, atrakcji.

W kwietniu 2009 roku ruszyła też budowa hangaru dla statków szczecineckiej białej floty. Obiekt zlokalizowano w pobliżu plaży Miejskiej i wyciągu narciarskiego.

Wraz z końcem kwietnia zapadła wiekopomna dla Szczecinka decyzja. Otóż wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zaakceptował, pozytywnie zaopiniował i podpisał wniosek Rady Miasta Szczecinka o rozszerzeniu granic administracyjnych o sołectwo Świątki i część sołectwa Trzesieka.