Przez Polski Ład samorządy stracą 145 mld zł. Szczecinek - 10,2 mln zł

• Tv
Miasto z Wizją / 13.08.2021 / Komentarze
Związek Miast Polskich alarmuje i publikuje spot

Polski Ład z miejskich wpłat – alarmuje w opublikowanym przez siebie spocie Związek Miast Polskich. Największa samorządowa korporacja w Polsce przygotowała też internetową porównywarkę, pokazującą ile poszczególne gminy stracą na planowanych przez rząd zmianach podatkowych. Dla Szczecinka wyliczono kwotę 10 177 120 zł.

Dochody samorządów w decydującej mierze opierają się dziś nie o podatki i opłaty lokalne, ale o udziały w podatkach. Samorządowcy obawiają, że ubytki w dochodach JST są pewne i nastąpią szybko, a ewentualna stabilizacja finansów to dopiero „melodia przyszłości”.

Jak wskazuje Związek Miast Polskich z opublikowanego projektu ustawy wynika, że w ciągu dekady lokalne samorządy stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet państwa zyska 27 mld zł.

W poniedziałek wieczorem Ministerstwo Finansów udostępniło projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Wśród jego założeń znalazła się m.in. rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) i wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego.

- Zyska aż 18 mln podatników. Dwie trzecie emerytów przestanie w ogóle płacić podatek PIT, a dla 90 proc. podatników, to jest 23 mln, zmiany które proponujemy są albo korzystne albo są neutralne – zachwalał zawarte w Polskim Ładzie propozycje minister finansów Tadeusz Kościński.

W gronie beneficjentów Polskiego Ładu nie będzie jednak samorządów. Wręcz przeciwnie – jako że ich dochody w decydującej mierze opierają się dziś nie o podatki i opłaty lokalne, ale o udziały w podatkach (zwłaszcza PIT), więc każda zmiana przepisów podatkowych skutkująca pozostawieniem większej ilości pieniędzy w kieszeni obywatela skutkuje tym, że mniej pieniędzy trafia do jego gminy, powiatu i województwa.

Polski Ład już od 2022 roku

- Tylko Warszawa zapłaci za realizację Polskiego Ładu 1,7 mld zł. To dokładnie tyle ile połowa wszystkich naszych wydatków, które wydajemy na utrzymanie miejskiego transportu - mówi w opublikowanym przez ZMP spocie wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

W przypadku Wrocławia roczne straty wynikające z mniejszych wpływów z PIT mają wynieść 416 mln zł, Szczecina – 174 mln zł, Rzeszowa – 88 mln zł, Poznania – 327 mln zł, Łodzi – 323 mln zł, Lublina – 147 mln zł, Katowic – 161 mln zł, Gdańska – 271 mln zł, Białegostoku – blisko 122 mln zł, zaś Krakowa - 500 mln zł (pod adresem www.natwojkoszt.pl ZMP umieścił zestawienie kwot ubytków dla poszczególnych gmin).

- W praktyce oznaczać to będzie mniejsze dopłaty do edukacji, do żłobków, do przedszkoli, do pomocy dla seniorów, do transportu miejskiego – wylicza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak ostrzegają samorządowcy mniejsze wpływy do budżetów gmin przełożą się na mniej inwestycje oraz wyższe ceny żłobków, przedszkoli, biletów autobusowych, usług komunalnych, parkingów.

Tekst (opracowanie) i foto: Sławomir Włodarczyk

Źródło: Portal Samorządowy PAP