Przegląd kolorów, form i kształtów w zamkowej galerii

Miasto z Wizją / 17.10.2020 / Komentarze
Za nami wernisaż malarstwa Petera Holecki

W czwartek, 15 listopada ściany zamkowej galerii zapełniły się barwnymi dziełami znanego słowackiego malarza. Peter Holecka zaprezentował mieszkańcom naszego miasta zbiór kilkunastu swoich prac. Trzeba przyznać, że jego obrazy potrafią pobudzić wyobraźnię, a także przenieść nas w inne, nieco intensywniejsze od rzeczywistych, przestrzenie.

Wystawa to prawdziwy przegląd kolorów, form i kształtów, które z bliska mogą wydawać się abstrakcyjne, jednak przy szerszym spojrzeniu, z prac wyłaniają się kształty, miejsca i znaczenia. Autor w wyjątkowy sposób umie poradzić sobie z uchwyceniem przenikania świata rzeczywistego i przedmiotów, które często osadza w świecie wspomnień i przeżyć.

- Początkowo twórczość Petera Holecki inspirowana była krajobrazem i folklorem. W odnalezieniu własnej drogi twórczej cennymi uwagami wspierali go okoliczni artyści – czytamy w opisie prac artysty. - Potrzeba własnej wypowiedzi artystycznej zaowocowała niepowtarzalnym stylem. Jego sztuka to podróż po znanych i nieznanych światach i przestrzeniach, to połączenie historii z teraźniejszością, często swego rodzaju wyobrażeniem sennym która otwiera nam drzwi do nowego wymiaru.

- Artysta nie szuka precyzyjnej definicji, motywu, nie przekonuje ale wręcz przeciwnie pozostawia przestrzeń dla obserwatora do subiektywnej interpretacji. Podpowiedzi, gesty i poruszające się w nieokreślonym wymiarze postacie w swoim czasie oferują widzowi połączenie uczuć z intymną eksploracją świata.

Peter Holecka, ur. 12 grudnia 1964 r. w m. Zlate Moravce na granicy zachodnio i środkowej Słowacji. Z wykształcenia inżynier energetyk, z zamiłowania i pasji artysta.

Wystawę można obejrzeć w zamkowej galerii do 22 października.

Tekst, foto: Marzena Góra