Prace konstrukcyjne w dawnym koszarowcu na finiszu

Miasto z Wizją / 26.07.2016 / Komentarze
Daniel Rak: W budynku tym, zgodnie z zatwierdzonym projektem, znajdować się będzie 25 mieszkań komunalnych

Po dawnym szczecineckim garnizonie w jego pierwotnej formie zostało już tylko wspomnienie. Koszarowce, znajdujące się na terenie pomiędzy ul. Polna i ul. Kościuszki, zmieniły nie tylko swój wygląd, ale i przeznaczenie. Obecnie trwają prace związane z modernizacją ostatniego z budynków, gdzie już w przyszłym roku oddane do użytku zostaną mieszkania komunalne. Docelowo ma powstać 25 tego typu lokali. Jeżeli nie pojawią się żadne nieprzewidziane trudności – a co za tym idzie opóźnienia – pierwsi lokatorzy wprowadzą się tu w marcu przyszłego roku.

- Przebudowa koszarowca jest inwestycją prowadzoną przez ZGM-TBS. Miasto w budżecie zabezpieczyło środki na ten cel, natomiast generalnym wykonawcą jest spółka miejska – mówi „Miastu z Wizją” wiceburmistrz Daniel Rak. - W budynku tym, zgodnie z zatwierdzonym projektem, znajdować się będzie 25 mieszkań komunalnych.

- Wartość tej inwestycji opiewa na ponad 4 mln zł. Z kolei dofinasowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego jest na poziomie prawie 50 proc. Aby wypełnić wszystkie warunki, które postawił nam BGK, będziemy musieli zasiedlić ten budynek docelowo mieszkańcami zwalniającymi lokale, które będą przeznaczone pod lokale socjalne. Tym samym ZGM wzbogaci swoje zasoby o dodatkowe 25 lokali socjalnych. To jest minimum, do jakiego ZGM zobowiązał się podpisując umowę z bankiem – kontynuuje wiceburmistrz. – Dodatkowo przy tym obiekcie zostaną zlokalizowane garaże. Ich budowa nie jest zadaniem współfinansowanym, dlatego też zostaną one przeznaczone do sprzedaży komercyjnej.

Prace polegające na przygotowaniu obiektu pod lokale mieszkalne są już na zaawansowanym etapie. Jak wyjawił nasz rozmówca, poza widoczną odnowioną elewacją, na finiszu są także prace konstrukcyjne. Za chwilę w lokalach pojawią się również ścianki działowe, trwa także budowa przewodów kominowych. Po zakończeniu tych zadań, przyjdzie czas na wszelkie prace wykończeniowe.

Przypomnijmy. Na osiedlu w pobliżu skrzyżowania ulic: Polna i Kosińskiego (jeszcze w latach 80. i 90. stacjonowały tam: 26 dywizjon artylerii rakietowej, później 107 dywizjon przeciwpancerny i 2 batalion dowodzenia) stoi obecnie pięć budynków mieszkalnych. Niebawem będzie ich siedem, licząc wspomniany koszarowiec i nowy budynek ZGM, który ma powstać tuż przy ul. Polnej, niemal vis a vis obiektu Komendy Powiatowej Policji.

Więcej na temat przebudowy dawnego koszarowca w naszym jutrzejszym (27 lipca) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk