Powstanie kolejny rodzinny dom dziecka

• Tv
Miasto z Wizją / 04.07.2016 / Komentarze
Poprowadzą go państwo Dorota i Tadeusz Świątek z Sitna

Opieka nad dziećmi to nie tylko radość, ale też ciężka i zarazem trudna praca. Wiedzą o tym państwo Dorota i Tadeusz Świątek, którzy od wielu lat poświęcają swój czas i wkładają serce w wychowywanie dzieci. Dziś (poniedziałek, 4 lipca) nastąpiło zwieńczenie ich wieloletniej pracy. W siedzibie starostwa powiatowego miało miejsce oficjalne podpisanie umowy, w efekcie której państwo świątek będą opiekować się kolejnymi dziećmi w charakterze rodzinnego domu dziecka.

- Chcielibyśmy po raz trzeci w tym roku przedstawić rodzinę, z którą za chwilę podpiszemy umowę na prowadzenie rodzinnego domu dziecka w systemie rodzin zastępczych. Od lat promujemy to, co jest związane z pieczą zastępczą i każdorazowe tego typu przedsięwzięcie jest dla nas uwieńczeniem pracy związane z dojściem do sytuacji, w której możemy podpisać taką umowę – mówi starosta Krzysztof Lis.

- Do tej pory w powiecie szczecineckim mamy pięć rodzinnych domów dziecka, funkcjonujących w systemie rodzin zastępczych i jeden rodzinny dom dziecka, który funkcjonuje jako jednostka budżetowa. W naszym powiecie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z ustawy o pieczy zastępczej prowadzi ok 160 dzieci. W skali roku tych dzieci jest ok. 200. Jest to jedno z istotnych zadań związanych z wykonywaniem kompetencji samorządu powiatowego na funkcjonowanie rodzin zastępczych. Na to wszystko, co jest związane z utrzymaniem i domów dziecka, i rodzin zastępczych w budżecie powiatu szczecineckiego mamy prawie 2,9 mln zł – dodaje starosta.

Państwo Dorota i Tadeusz Świątek z Sitna są rodzina zastępczą od 2005 r. Z kolei rodziną zawodową stali się blisko 8 lat temu - w roku 2008. Obecnie opiekują się ośmiorgiem dzieci, które pozostaną w tej rodzinie do uzyskania pełnoletności.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra